Detox ile hafifleyin

Kadın Sağlığı bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Detox dokularda bulunan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan sistematik bir yaklaşımdır. Bu süreç doğal bir şekilde vücut içinde kusursuzca meydana gelir.
  Ne yazık ki çevre kirliliği, stres, alınan ilaçların yan etkileri, hormonlu gıdalar, tek tip ve özellikle fast food ağırlıklı beslenme, düşük kalorili diyetler, egzersiz yapılmaması, düzensiz ve kalitesiz uyku, serbest radikaller, sigara, alkol ve madde bağımlılıkları pek çok insanın vücudunun toksinlerle dolmasına neden olur. Bu belirtilen hususlar daha anne karnındayken bile bebeklerin toksinlerden etkilenmesine neden olmaktadır. Körfez savaşı ve Çernobil gibi kitleleri etkileyen bu olaylar kısa sürede yüksek düzeyde toksinlere maruz kalınmasına neden olurlar.
  Yukarıda belirtilen nedenlerden farklı olarak vücudun kendi içinde ürettiği CANDIDIASIS adı verilen toksinler de vardır. Nedenleri ne olursa olsun bu toksinler vücudumuz açısından pek çok olumsuz sonucu beraberinde getirirler ve vücut bu toksinleri oluşum süreçleri kadar hızlı bir sürede yok edemediği için hastalıklara karşı vücut direncimiz ve bağışıklık sistemimiz zayıflar. Aşırı yorgunluk, stres, bilinçaltımızı meşgul eden huzursuzluklar ve HIV virüsü gibi faktörler candidiasis adı verilen toksinlerin vücut tarafından üretimini kolaylaştırırlar.
  Bizler kendimize özgü detox programı uygulayarak sağlığımızı koruyabilir, hatta iyileşebiliriz. Amacımız için öncelikle alkol ve ilaçlardan uzak durmamız gerekmektedir. Fakat en doğrusu bu konuda bir doktora müracaat ederek kendi bünyemize uygun bir detox programını uygulamaktır.
  DETOX-C Nedir?
  Detox - C, vitamin CI’ nın saf halidir. Vücut içindeki besinsel yükselmesi pazarlarda satılmakta olan CI’ların en yükseğidir. Mideye karşı naziktir ve doğal olarak vücudun ph’ını dengeler. Vitamin C alındığı sırada daha az Detox - C alınmalıdır. Detox - C nin içinde ascorbate asit, kalsiyum ascorbate ve kuşburnu özlerinden gelen acerola bulunur. Hassas mideler, yaşlılar ve çocuklar için güvenlidir.
  Aşağıda bir fikir vermesi açısından Suzannah Oliver tarafından hazırlanan Detox diyeti örneğini inceleyebilirsiniz. Detox rejimi vücudumuza iyi hizmet eden yiyecek ve içeceklerin arttırılmasıdır. Fakat unutulmamalıdır ki bu belirtilen diyet sadece bir örnektir ve insanlar doktorlarına danışarak kendi vücut özellikleri ve :):):):)bolizma yapılarına göre detox programları uygulamalıdırlar.
  1.GÜN
  Sabah: Soya sütü, muz, böğürtlen
  Öğle: Sarmısaklı, mantarlı tost
  Akşam: Taze sebze çorbası, fırında somon balığı ve buharda sebze
  Not: Bir hafta boyunca televizyon ve gazetesiz yaşayın. Bunlar yerine dinlendirici müzik dinleyin.
  2. GÜN
  Sabah: Şekersiz müsli, koyun yoğurdu, çilek
  Öğle: Söğüş tavuk, domates ve bezelye salatası
  Akşam: Fırında patates, kabak yemeği ve havuç salatası
  Not: Yorucu egzersizlerden uzak durun ve bunun yerine yarım saatlik hafif yürüyüşler yapın
  3.GÜN
  Sabah: Pirinç sütü, mango, papaya
  Öğle: Bezelye yemeği, söğüş domates ve salatalık
  Akşam: Güneşte kurutulmuş domates ( 1 avuç kadar), domates soslu makarna
  Not: Hergün evinizde belirli bir süre ayırarak uzun zamandır yapamadığınız bir iş yapın. Çekmecelerinizi düzeltmek gibi.
  4.GÜN
  Sabah: Karpuz, yeşil elma suyu, az yağlı fındık ezmeli bisküvi
  Öğle: Peynir, zeytin, salatalık, domates, üzüm, nane içeren Yunan Salatası
  Akşam: Buharda tam pirinç, soya soslu ince doğranmış nane
  Not: Mumlu, kokulu, köpüklü banyo yapın. Gözlerinize ılık papatya çayı poşetleri koyun ve erken yatın.
  5.GÜN
  Sabah: Vanilyalı pirinç sütü, iyi doğranmış ceviz
  Öğle: Domates çorbası, zeytinyağlı mısır
  Akşam: Ton balığı, marul, haşlanmış patates, soğan, havuç, bezelye
  Not: Evde ya da dışarıda dilediğiniz bir yerde belirli bir süre kitap yada dergi okuyun
  6.GÜN
  Sabah: Soya sütü, elma, böğürtlen
  Öğle: Kuşkonmaz, kırmızı biber, jambon, permasan peyniri
  Akşam: Kahverengi pirinç, körili sebze
  Not: Uzun süredir görmediğiniz bir yakınınızı veya arkadaşınızı ziyaret edin.
  7. GÜN
  Sabah: Haşlanmış yumurta, pirinç keki, portakal suyu
  Öğle : Bezelye salatası, 1/ 4 tavuk
  Akşam: Kırmızı biber dolması
  Not: Dolabınızdan size uymayan ve uzun süredir giymediğiniz 10 parçayı atın.
  DİKKAT:
  Unutmayın ki çok hızlı detox yaparsanız baş ağrısı ve zor nefes alma gibi yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Doğru olan daha yavaş ve uzun süreli sağlıklı alışkanlıklar kazandıran süreci seçmektir. Ayrıca doktor kontrolündeyseniz, herhangi bir hastalık nedeniyle tedavi görüyorsanız, diabetikseniz, yeme bozukluklarınız varsa, hamileyseniz, yada emziriyorsanız asla detox uygulamamalısınız.
  Doğru bir dönemde sağlıklı detox uygulamak için ve tam anlamıyla sizin bünyenize uygun programı belirlemek için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
  Not: Bu yazı bir çeviri ve derlemedir