Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister sözü anlamı

Mustafa Kemal Atatürk bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

1. deep

deep Harbi Aktif Üye

Cumhuriyet Sizden Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür Nesiller İster sözünün anlamı ve açıklaması

FİKRİ, VİCDANI, İRFANI HÜR BİREYLER
    Fikir;insanlara özgü bir yasam stratejisidir.herkisinin kendi yasamina ait kendine özgü fikirleri vardir.Yasama tutunabilmek için sahip oldugumuz fikirler açik, bagimsiz ve hosgörülü olmalidir.Sosyal yasantimizin azgeçilmezidir. Çünkü; fikrimiz açik olursa çevremizdeki insanlar bizim nasil bir kisi oldugumuz konusunda net düsünür, fikrimiz bagimsiz olursa;ufkumuz genisler ve dar düsünmekten kurtuluruz. Fikrimiz hosgörülü olursa;diger fikirlere saygi duyarak o fikirlerde mantik aramamizi sagalar.
    Vicdan;insani özelliklerin temelidir.yanlis davranislari engeller.Vicdaninin sesini dinleyen kisiler,diger insanlarin haklarini gözetir ve hata yapmamaya özen gösterir.Vicdanin bagimsiz olmasi ise;insanlarin vicdanini rahatsiz eden ve baglayan herhangi bir faktörün olmadigini gösterir.Irfan;ilim sahibi insanlara verilen isimdir.

Irfan sahibi insanlarin amaci;kültürel insan yetistirmektir.Türk milletinin dinamik idealine ulasmasi yeterli bir kültür ordusuna sahip olmasini gerektirir.Atatürkçülük ,gelismeyi,yükselmeyi,kültürel güçten olusan bir temele dayandirir.' Memleketimizi,toplumumuzu gerçek hedefe,mutluluga eristirmek için,iki orduya ihtiyaç vardir.Biri vatanin hayatini kurtaran asker ordusu,digeri milletin gelecgini yoguran kültür ordusu...Bir millet irfan ordusuna sahip olmadikca,muharebe meydanlarinda nekadar parlak zaferler elde ederse etsin,o zaferlerin kalici sonuclar vermesi ancak irfan ordusuna baglidir.'

Kültür,okumak,anlamak,görebilm ek,görebildigineden anlam cikarmak,ders almak, düsünmek,zekay, terbiye etmektir.Iste bu kültür tanimi cercevesinde düsünerek bireyler yetistirilebilir.Bunuda milli egitimin temel amaci olan:'Müsbet bilimlerin temeline dayanan güzel sanatlari seven,fikir terbiyesinde oldugu kadar beden terbiyesinde kabiliyeti artmis fikri hür,vicdani hür,irfani hür,erdemli,kudretli nesiller yetistirerek yapabiliriz.Her profesör ve ögretmenin asilayacagi fikirler,ideal gayelere hizmt edecek sekilde olmalidir.Kitaplarin cansiz teoriyle karsikarsiya gelen genc beyinler, ögrendikleriyle memleketin gercek durum ve menfaatleri arasinda iliski kuramiyorlar.Kültürlü insanlar sorunlarini,ögrendigi,uygulaya cagi ve gelistirecegi bilgi ve teknoloji ile cözmeye calismalidir.Faaliyetler sonunda ortaya bir ürün koymalidir.Buda hayal olan cansiz teorilerle degil,gerceklerle ilgili,gercegi aciklayan teorilerle mümkün olur.

---

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olan Ulu Önder Atatürk bu yüce milleti Cumhuriyetle ödüllendirmistir. Çünki Atatürk'te biliyor ki fikri hür, vicdani hür, irfani hür nesiller Cumhuriyet gibi bir rejimde yetisebilir.

Çagdas dünyada gelismis milletler seviyesine ulasmanin en önemli yollarindan biride gençlerin kafalarinin ve vicdanlarinin hür olmasidir. Bu özgürlüklere sahip olan yeni nesil yeni seyler üretmede,arastirma yapmada, kendilerini daha güçlü hissederler.Iste Atatürk Cumhuriyetin yapisina uygun yeni nesiller yetismesini ister.Yani fikirlerini açikca söyleyebilen, tartisibilen,ilim tahsil edebilen ve hür iradesi ile istedigi seye inanabilen nesillerin yetismesini istemektedir.
    Zehra UYAR

Cumhuriyet Sizden Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür Nesiller İster

Kayıp bir nesil
    Gelecekleri yok edilmiş
    Değerler dersen yok
    Hedefleri belli değil
    Fikirleri hapsedilmiş
    Düşünceleri amaçsız

Kayıp bir gelecek
    Varoluş sebepleri amaçsız
    Düşünceleri sömürülmüş
    Hedeflerinden saptırılmış
    Yürüdükleri yollar belirsiz

Hedefleri yok
    Yürünecek yolları yok
    Düşünceleri yok
    Fikirleri yok
    Gelecekleri yok
    Çalınmış her şeyleri
    İpotek altına alınmış
    Değerleri hapsedilmiş
    Ruhsuz büyüyen bedenler

Sizler böyle bir nesil yönetmek istiyorsunuz

Özgür düşüncemi istiyorum
    Kendimi ifade edecek hür fikirlerimi
    Tartışmak istiyorum
    Ülke meselelerinde bende varım demek istiyorum
    Haykırmak istiyorum gelecek benim
    Ülke benim, Anadolu benim, Cumhuriyet benim
    Haykırışlarıma prangalar vurulmak
    Düşüncelerim zincirlenmek
    Geleceğim mahkûm edilmek isteniyor

Hani Atatürk’ün söylediği
    Cumhuriyet sizden Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister sözü

Nerede benim hür fikirlerim
    Nerede benim hür vicdanım
    Nerede benim hür irfanım

Sizler hür fikirlerimi susturuyorsunuz
    Sizler hür vicdanımı tutukluyorsunuz
    Sizler hür irfanımı hapsediyorsunuz

Şimdi soruyorum sizlere
    Benim geleceğimi yok etmeye hakkınız var mı?
    Bu hakkı size kimler veriyor
    Bu cesareti kimden alıyorsunuz
    Ben Türk genciyim ve Cumhuriyetin emanetçisi olarak
    Bu hakkı, bu cesareti size hiç vermedim, vermemde

Ben Türk Genciyim
    Bu ülkenin geleceğiyim
    Cumhuriyetin emanetçisiyim
    Ben Atatürk’ün söylediği
    Cumhuriyetin Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiliyim
    Fikirlerime, vicdanıma, irfanıma hükmedemeyeceksiniz

Bizlerde cumhuriyete ve tüm değerlerimize sahip çıkacak
    Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller olarak yetişeceğiz

Dinçer Demirel

Bu sayfa için etiketler

1. cumhuriyet sizden fikri hür vicdanı hür irfanı hür nesiller ister sözünün anlamı
  2. irfanı hür ne demek
  3. cumhuriyet sizden fikri hür vicdanı hür irfanı hür nesiller ister kompozisyon