Çorum'da antik bir kent bulundu

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Çorum Mecitözü ilçesi Beyözü Köyü’nde yapılan yüzey araştırmaları sonucunda Bizans dönemine ait bir antik kent kalıntıları bulundu.

  Amerikalı Bilim Adamı Prof. John Haldon’un başkanlığını yürüttüğü ekip tarafından yapılan yüzey araştırmaları neticesinde, eski kaynaklarda ‘Avkat’ ismiyle yer alan antik kentin Beyözü Köyü sınırları içerisinde bulunduğu tespit edildi.

  Bir yıldır devam eden yüzey araştırmalarının sonuçları ile ilgili bilgi aldığımız Ankara Etnografya Müzesi Uzmanı Mehmet Demir, geçtiğimiz aylarda üç hafta süren çalışmalar neticesinde antik kentin Çorum’da olduğunun kesinleştiğini açıkladı.

  Yüzey araştırmaları ile ilgili raporların hazırlanarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulduğunu belirten Müze Araştırmacısı Mehmet Demir, Bizans dönemine ait kale ve taşra yerleşim yeri kalıntılarının bulunduğu Avkat antik kenti ile ilgili araştırma sonuçlarının Mayıs ayında düzenlenecek sempozyumda ortaya konacağını bildirdi.

  Bizans yerleşim yeri ile ilgili araştırmaların önümüzdeki yıllarda da devam etmesinin planlandığını kaydeden Mehmet Demir, uzmanlardan oluşan inceleme heyetinin raporuna göre ilerleyen dönemde kazı çalışmaların başlayabileceğini sözlerine ekledi.
   
  Son düzenleme: 9 Haziran 2010