Çocuklara iman dersi ne zaman başlar?

deep Harbi Aktif Üye
Çocuklara din ve müslümanlık ne zaman anlatılmalı?

Hadis-i şerifte belirtildiği gibi, insan fıtratının aslı temizdir; Yüce yaratıcısına iman ve sevgi için hazırdır. Ancak, insan ve cin şeytanlarının müdahelesi ile insan aslından uzaklaşıp bir başka hale girmiştir. Olumsuz çevre, kalbi hak yoldan ve hayırlardan çevirmektedir. İnsanı daha çok insanlar bozmaktadır. İnsanın temiz fıtratına ve ahlakına ilk etki ailede olmaktadır.

Aile reisi, önce kendi kalbini ve nefsini kötülüklerden korumakla görevlidir. Anne-baba İnanç, ibadet ve ahlakla ilgili farzları muhakkak öğrenmelidir. Bu kadar ilim kadın-er-kek- herkese farzdır. Sonra, sıra bunları çocuğa öğretmeye gelir. Öğretmenin ilk yolu yaşayarak göstermektir. Müslüman aile çocuğun Yüce Yaratıcısını tanıması, güzel şeyleri öğrenmesi için ilk adımı atmalıdır. Çocuk buluğ çağına kadar kendisine lazım olan şeyleri öğrenmiş olmalıdır. Özellikle yedi ila on yaşı arasını iyi değerlendirmeli, bu arada namazı öğretmelidir. Bu vazife ailenin üzerine farzdır. Kendisi öğretemiyorsa ehlini bulmalıdır. Ailenin yapacağı en önemli bir şey de çocuklara kötü örnek olmaktan kaçınmaktır.

Çocuk, dini öğrenmek için kitaba, delile değil, örneğe bakar. Gördüklerini taklit ederek işe ve ibadete başlar. Sonra bazı sorular sorar; mesala, "Ben nereden geldim, bu güneş kimin, yağmur nasıl yağıyor, ölenler niçin ölüyor ve nereye gidiyor?" gibi varlıklar ve yaratılış hakkında hem düşünür, hem soru sorar, içindeki gizli Allah sevgisi ve kulluk hissi bu şekilde bir derece açığa çıkar. Anne ve baba, çocuğun Allah ve kainat hakkındaki sorularına çok kolay cevaplar vererek onunla ilgilenmelidir. Çocuğun bu tür sorularına karşı: "Sus, sen bunları bilemezsin, anlamazsın, sen önündeki yemeği ye, bunlar senin neyine! gibi kalbi soğutucu söz ve davranışlardan şiddetle kaçın-

malıdır. Ayrıca çocuğa güzel bir arkadaş çevresi bulmak, verilecek terbiyeyi çok kolaylaştıracaktır. Evlatlarımızın iman ve namaz ehli, güzel ahlaklı kimseler olması için Allahu Teala'ya yalvarmalıyız. Onlara hayır dualar ile destek olmalıyız. Anne-babalar ve çocuklar, Hz ibrahim Peygamberin (a.s) şu duasını devamlı yapmalıyız:

"Rabbim! Beni ve evlatlarımı namazı devamlı kılanlardan eyle. Ey Rabbimiz, duamı kabul et. Ey Rabbimiz! Herkesin hesabının görüleceği kıyamet gününde beni, anne-babamı ve mü'minleri bağışla!"( ibrahim, 40-41.)

Din, insanı zora sokmak, hayatın tadını bozmak için değil, kalbini huzura kavuşturmak, müşkilini gidermek ve insandaki kabiliyetleri geliştirmek için gönderilmiştir. Kalbi dine ısındıracak en güzel yol sevgidir. Allahu Teala'nın hidayetinden sonra, sevgiden başka insan kalbini hak yola çekecek daha etkili bir şey mevcut değildir. Bu yolda en büyük destek Allah'ın rahmetidir, ilahi destek ve rahmet ise Allah için seven ve Allah yolunda sabredenlere vadedilmiştir.

kaynak:

Ehl-i sünnet inancı kitabı ( semerkand yayınları)
Dr.Dilaver selvi