Cochineal Böceği(Colaya Rengini Veren Böcek)

SYSTEM Üye
Dehşete kapılabilirsiniz. Yok canım olmaz öyle şey diyebilirsiniz. Acaba sırf ticari sır olduğu için mi o meşhur kolanın formülü gizli? Yoksa içeriğinden ötürü mü bir şeyler gizlenmeye çalışılıyor dersiniz?

cochineal-1.png

Cochineal; Kanarya Adaları'nda ve Meksika'da yaşayan bir böcektir. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilmektedir..

cochineal-2.jpg
cochineal-3.jpg

Kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdürür..

cochineal-4.jpg

Bir Cochineal böceği tarlası...Bu böcekler ve larvaları Meksikalı köylüler tarafından toplanır...
cochineal-5.jpg

Pazarlama aşamasındaki cochineal..

cochineal-5.jpg

Cochineal kurutulmuş hali..

cochineal-6.jpg

Köylüler kendi ihtiyaçları için Azteklerden kalma klasik yöntemlerle böceğin özütünden dünyanın en güzel renklerinden biri olan “carmine”i üretirler..

cochineal-7.jpg

Aztekler ve Latinler böcekten elde edilen bu boyayı ip boyamada kullanırlar..

cochineal-8.jpg

Carmine pigmenti..

Aslında bu böceğe ve renge yabancı sayılmayız.Pek aşinayız...Susadıkça aç bir cola...İster coca cola ister cola turka..

Önce Hindistan yüksek mahkemesi coca-colanın sağlığa zaralı olduğu gerekçesi ile yasaklanması yönünde bir adım attı. Arkasından Letonya'da ilköğretim okullarında coca-cola ve pepsi yasaklandı. Geçenlerde Ukrayna’da bazı okullarda ve İngiltere'de bir okulda yasaklandı. Yakın zamanda İstanbul Gösteri Sanatları Merkezi’nde yasaklandı..

Fatihan Üye
Hadi canım, ciddi mi bu? Bütün kolalarda var mı şimdi bu söylenen böceklerden? Kola içmenin obeziteye yol açtığını biliyorum, içindeki fruktoz ve glikozun karaciğere zararlı olduğunu biliyorum, ancak burada söylenenler doğruysa çok iğrenç bir karışım içiyoruz demektir...