Çin'de okul 14 saat sürüyor

agent force Harbi Aktif Üye
Çin'de okul 14 saat sürüyor

Zorunlu eğitim 9 yıl sürüyor 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları kapsamında Türkiye ve Çin Olimpiyat Komiteleri tarafından başlatılan çalışmalar sonucu, MEF Okulları ile Pekin Laiangxiang Okulu kardeş okul oldu.

Başkent Pekin'e giden MEF Koleji öğrencileri olimpiyat çalışmalarını yakından takip ederken Çin eğitim sistemini de yakından tanıma imkânı buldu.
Beden Eğitimi Öğretmeni Hakan Gümüş başkanlığında yedi öğrencinin yaptığı gezide öğrenciler, Çin eğitim sisteminin bazı yönlerini severken bazı yönlerinden de korktu.

NELER KORKUTTU?
* Dersler sabah 07.30'da başlayıp akşam 21.30'a kadar devam ediyor. Dolasıyla günlük eğitim süresi 14 saati buluyor.

* Öğrenciler eğitime başlamadan önce ordu tarafından askeri eğitime tabi tutuluyorlar.

* Bir yılda 240 gün okulda eğitim görüyorlar. (Türkiye'de 180 gün)

* Öğrencinin haftalık gördüğü ders saati 60'ı buluyor. (Türkiye'de 35 saati geçmiyor)

NELERİ SEVDİLER?
* Çin'de futbol, basketbol, yüzme gibi sporların icra edilebildiği beden eğitimi dersi zorunlu. Kapalı ve açık spor alanları mevcut ve buraları tüm hafta açık.

* Çin eğitim sisteminde en ilginç etkinliklerden biri de, zorunlu Kung fu dersi...

* Derse başlamadan önce, öğrenciyi zinde tutmak için göz masajı yapılıyor.

* Öğrencilerin tek tip kıyafetle geliyor, sınıfta başarılı öğrencilere şeker veriliyor. Öğretmen Hakan Gümüş de, Pekin'de bulunan birçok eğitim kurumunu yakından tanıma fırsatı bulduklarını belirterek, "Öğrenciler bütün gün okulda eğitim ve araştırma yapıyor. Hafta sonları ise istedikleri takdirde okulda çalışmalarını sürdürebiliyorlar" dedi.

EMRE seda kolik
bizim lisede de 12 saat sürüyodu..
bizde en çok okuldan kaçmayı ve boş dersi severdik...