Çığ: Ergenekon’da beni de yargılayın

_MeçHuL_ [..вιя NΣFΣS нυzυя..]
Çığ: Ergenekon’da beni de yargılayın

Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ'ın da aralarında olduğu İşçi Partili bir grup, ''Ergenekon'' sanıklarına destek için ''Beni de yargılayın'' dilekçesi verdi. "Utandığını ve üzüldüğünü" söyleyen Çığ, "Suçları kalem kullanmak" dedi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi’nin hakim ve savcıların giriş yaptığı kapısına gelen İşçi Partili (İP) bir grup, burada bekleyerek basın açıklaması yapmak istedi.
Polis ekiplerinin izin vermemesi üzerine slogan atarak Beşiktaş Meydanı'na geçen grup, ''Ergenekon'' davası sanıklarına destek sloganları atmayı sürdürdü.
ÇIĞ: SUÇLARI KALEM KULLANMAK
Burada grup adına bir basın açıklaması yapan sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, suçları olmayan ya da suçlu oldukları tespit edilmeyen insanların cezaevinde olmasının herkesin yüreğini yaktığını öne sürerek, ''Bu bizi çok üzüyor. Kabahatsiz, suçsuz insanlar senelerce kapalı. Ben her zaman onları düşünüyorum. Suçları ortaya konsun tamam ama bunların suçları kalemlerini kullanmak'' dedi.
''Bu bakımdan memleket adına utanıyorum ve üzülüyorum'' diyen Çığ, ancak üzülmenin kafi olmadığını, böyle düşünen herkesin tepkilerini bir şekilde göstermesi gerektiğini söyledi.
Grup üyeleri daha sonra üzerine ''Atatürk devrimlerini savunmak ve yurtseverlik suçsa beni de alın'', ''Atatürk devrimlerini tamamen savunuyorum, vatanımı ve milletimi canımdan çok seviyorum. Eğer bu suçsa beni de alın, beni de yargılayın'' yazılı dilekçeleri imzalayarak bir koliye bıraktı.
Kolideki bu dilekçeler, daha sonra avukat Osman Aydın Şahin tarafından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne teslim edildi.