Charles Addams ve Addams Ailesi

Genel Kültür bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Charles Addams Kimdir, Addams Ailesi'nin çizeri Charles Addams Hakkında Bilgi

  Doğumunun 100. yılında Charles Addams'ı bir kez daha anıyoruz ve çizgilerine saygı duyuyoruz.. Addams Ailesi'ne hayat veren usta çizeri bizde unutmadık.

  Charles Addams (1912-1988) ya da arkadaşları arasında kullanılan ismiyle "Chill", sanıldığının aksine, ıssız bir yolun sonundaki terkedilmiş bir köşkte doğmamıştır. Çocukken komşularının finolarını yiyen evcil bir timsahı da olmamıştır. Ailesi insanoğullarından oluşmaktadır. Hatta Addams, Amerika'nın en sıkıcı eyaleti New Jersey'nin en sıkıcı banliyölerinden birinde büyümüştür.

  Ama çocukken bazen semt mezarlığında gezdiği ve bazen (sonradan Addams Ailesi'nin evine modellik yapacak olan) Victoria döneminden kalma harap köşkte oynadığı bilinmektedir. Özür dileriz: ne yapalım, eserlerinin çoğundaki akla zarar korkunçluğun nedenleri hiç de sorunlu olmayan çocukluğunda yatmamaktadır.

  1929'da Colgate Üniversitesi'ne giren Addams bir yıl sonra akademik hayatın kendisine göre olmadığını görüp kaydını Pennsylvania Üniversitesi'ne naklettirir. Sanırız ki aslında ona göre olmayan akademik hayat değil tümden okul hayatıymış, çünkü sonradan New York şehrindeki Grand Central School of Art'ı da terketmiştir.

  Addams'ın çizgileri, 1935 yılında aşağıdaki "Kayakçı" karikatürü sayesinde New Yorker dergisinde devamlı olarak yayınlanmaya başlar. Karikatür başına 35 Dolar gibi cüzi bir tutara çalışan adamımız zaman içinde kendine has, garip, grotesk bir mizah anlayışı geliştirir, dahası da sevdirir.

  Genellikle New York şehrindeki, başarısız bir özel detektif ofisine benzeyen bürosunda çalışırmış. Long Island'daki evine ise asla iş götürmezmiş. Mütemadiyen düşlere dalar ve genellikle tembellik yaparmış. Spor otomobil ve Ortaçağ'dan kalma Tatar yayları koleksiyonları varmış. 1988'de bu otomobillerden birinin direksiyonunda ölmüş, ama herhalde bir Tatar okuyla vurulması daha yakışık alırdı...

  Eserleri çeşitli müzelerde sergilenen Addams 1954'te Yale Mizah Ödülü ve Amerika Polisiye Yazarları Derneği'nin özel ödülüne layık görülmüştür.

  Karakterlerinden en önemlileri olan Addams Ailesi, bir TV dizisi ve 2 sinema filmine esin kaynağı olmuştur.

  addams-ailesi-1.jpg
  - Sanırım herkesi tanıyorsunuz.

  addams-ailesi-2.jpg

  addams-ailesi-3.jpg

  addams-ailesi-4.jpg
  - Hazır mısın bir tanem?

  addams-ailesi-5.jpg
  - Amma da ölüm ışınıymış. Sersemletmiyor bile!

  addams-ailesi-6.jpg

  Levazımatçı- Şimdi de ölü taklidi yap.

  addams-ailesi-7.jpg
  - İşte sizin odanız da burası. Birşey gerekirse çığlık atın.