Charles Addams Kimdir

Yabancı Biyografiler bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Charles Addams Kimdir, Charles Addams Hayatı ve Biyografisi

  7 Ocak 1912 tarihinde Westfıeld, New Jersey'de doğan Charles Samuel Addams, ya da bilinen ismiyle Charles Addams, arkadaşlarının kendisine sadece 'Chill' adıyla seslendikleri çocukluk yıllarını, sayısız yerden taşındıktan sonra 1920'de yerleştikleri Elm Sokağı'nda geçirmiştir.

  Charles Addams, bir yandan Westfield'de okula devam ederken bir taraftan da oturdukları yere yakın bir Presbiteryan mezarlığına sık sık ziyarette bulunmuştur. Ayrıca gençliğinde, Dudley Caddesinde ilgisini çeken bir eve kanundışı bir yöntemle girerken polis tarafından yakalanmıştır. Üstelik bu evin ikinci katındaki bir odanın duvarında, Charles Addams tarafından tebeşirle çizilmiş olduğu iddia edilen bir iskelet resmi de bulunmuştur. İşte tüm bu sıradışı geçmişin birikimi ve bir Elm Sokağı'nda oturmanın yarattığı psikolojik atmosferle, biraz da tasarladığı karakterlerin getirileriyle, çizer ünlü eseri Addams Family/Addams Ailesi'nin gizemli 'evini' bu sıralarda kurgulamıştır.
  adams ailesi.jpg
  Addams Ailesi tiplemeleri.

  1929 yılında Westfıeld Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Pennsylvania Üniversitesi'ne ve New York'daki Büyük Merkez Okulu'nun resim bölümüne başlamıştır. 1935 yılı civarında New Yorker Magazine yetkililerine sürekli olarak ilk dönem çizgiroman çalışmalarını sunmuştur. Yayına kabul edilen ilk başlığı olan I Forgot My Skates de bu dönemin ürünüdür. Bunu 1940 yılında Downhill Skier izlemiş ve ardından da hemen tüm mesaisini New York'daki popüler dergilere çizim yetiştirmek için kullanmaya başlamıştır. Sonuçta Addams Family başlığı, gazete bantlarının dışında 1960 ve 1970'lerde uzun süre başarıyla devam eden bir televizyon çizgifilm serisine ve 1990'larda da iki sinema filmine uyarlanmıştır. Toplam olarak 1300'den fazla Addams Ailesi çizgiromanını bizzat çizen Charles Addams, 28 Eylül 1988 tarihinde ülkesinde ölmüştür.

   
  Son düzenleme: 6 Ocak 2012