Çelik: Kimse velileri bağışa zorlayamaz

Betül17 denizimsi
Çelik: Kimse velileri bağışa zorlayamaz
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, okullarda velilerden katkı payı altında zorla para alındığı iddialarına, velilerin bağış yapmaya zorlanamayacağı, bu konuda Bakanlık olara gerekli hassasiyeti gösterdikleri yanıtını verdi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, CHP İstanbul Milletvekili Sacid Yıldız'ın okullardan katkı payı altında para toplanmasına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Yıldız, parasız eğitimin herkesin en temel hakkı olduğunu belirterek, bazı okullarda katkı payı altında zorla para toplandığını belirtmişti. Yıldız, Hatay Özbuğday Lisesi'nde de 50 YTL katkı payı vermeyen öğrencilerin sınıfta olmaları halinde bile "yok" yazıldıklarını belirterek, Milli Eğitim Bakanı Çelik'e katkı payının amacını ve okullarda gerekli denetimin yapılıp yapılmadığını sordu.

-"YASALARIN GEREĞİNİ YAPARIZ"-

Bakan Çelik, soru önergesine verdiği yanıtta, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliği'ne göre öğrenci velilerinin hiçbir surette bağış yapmaya zorlanamayacağını kaydetti. Çelik, Bakanlık olarak başta Anayasa olmak üzere bütün kanunlara uygunluk konusunda gerekli hassasiyeti gösterdiklerini belirtirken, "Personelimizden, görev ve sorumluluklarıyla bağdaşmayan fiilleri bulunan veya bulunduğuna dair, duyum alınanlar hakkında yapılan inceleme sonucunda getirilen teklifler doğrultusunda yasaların gereği yerine getirilmektedir" dedi. Çelik, Hatay Özbuğday Lisesi'nde iddialar ile ilgili olarak inceleme yapıldığını bildirdi. Çelik, Hatay Valiliği'nin, Hatay Özbuğday Lisesi ile ilgili olarak iddiaların asılsız olduğu ve işleme gerek olmadığı yönünde görüş bildirdiğini açıkladı.