Cayman Adaları

Dünya Ülkeleri bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Karayip Denizi'nde yer alan Küba ve Honduras'a yakın adalar ülkesi. Büyük Cayman, Küçük Cayman ve Cayman Brac isimlerinden oluşan bir adalar grubudur. Ülkenin başkenti George Town'dur. Cayman, Karayib'in ortalarında gemiler için çok önemli bir konumdadır. Büyük Cayman asıl yerleşim merkezidir.

  Yüz ölçümü: 262 kilometrekare

  Nüfus ve Toplum

  Nüfusu 36.273 kişidir. Buna rağmen 32.000 uluslararası ticaret şirketi, 550 banka, 900 uluslararası yatırım fonu, 400 sigorta şirketinin olduğu bir ülkedir.

  Cayman Adaları İngiltere Kraliyeti tarafından yönetilir. İngiliz sömürgesinde olan ülkenin savunması tamamıyla İngiltere'ye aittir. Cayman Adaları'nın paralarının üzerinde İngiltere Kraliçesi'nin resmi olmakla birlikte para birimi Cayman Doları'dır. Konuşulan dil İngilizce'dir. Ülkede yaygın din Hristiyanlıktır. Dünyanın en zengin 8. ülkesi olan Cayman adalarında çok fazla sayıda kilise vardır. Burada yaşayan her aile pazarları düzenli olarak kiliseye gider. Adada ayrıca Müslümanlar da bulunur. Ülke halkı %40 melez, %20 beyaz ırk, % 20 siyah ırk ve geri kalan % 20 de farklı kültürlerden gelen insanlardan oluşur. Ada Küba'ya yakın olduğu için Küba'dan iltica eden pek çok kişi olmuştur. Cayman Adaları kaplumbağa yetiştiriciliğinin ve su altı sporlarının yapıldığı bir yerdir. Balıkçılık ve ülkenin konumu itibarıyla turizm doğal kaynakları arasında yer alır. Adalar mercan resifleri ile kaplıdır. Tropikal deniz iklimi ülke geneline hakimdir.