Çanakkale Savaşında Alman Komutan Liman Von Sanders

Çanakkale Savaşı bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Çanakkale Savaşında Alman Komutan Liman Von Sanders Kimdir, Çanakkale Savaşında Alman Komutan Liman Von Sanders'in Görevi Nedir

  Alman KomutanLiman Von Sanders;
  [​IMG]
  17 Şubat I855’te Stolp’da (bugün Polonya’da Slupsk) doğdu. 1874’te Essen muhafız birliğinde subaylığa başladı.1911 ‘de generalliğe yükseldi. I.Dünya Savaşı yaklaşırken, Osmanlı İmparatorluğu’nun askeri liderleri ateş hattında sağ kalabilmenin çarelerini arıyorlardı. Ordunun ıslahı düşünülüyordu. Osmanlı ordusunda yenilik yapmak için Almanya’dan istenen kurulun başkanı olarak 14 Aralık 1913’te İstanbul’a geldi. Önce, Osmanlı Ağustos 1914’te I. Kolordu komutanı oldu. 1914’e kadar Osmanlı ordusunda bazı reform çalışmaları yaptı. Almanya ile yapılan anlaşma gereğince mareşallik rütbesine yükseltilen Sanders, Mart 1915’te de Çanakkale’de V. Ordu komutanı oldu.

  Çanakkale Savaşında Alman Komutan Liman Von Sanders;
  Liman Von Sanders Çanakkale'de ordu komutanıyken izlediği savaş stratejisi tamamen yanlıştı topçu birlikleri ve Askeri bölgeler çok yanlış konumlandırılmıştı. Askerlerimiz düşman güçlerinin kıyıya çıkabileceği yerlerden çok uzaktaydı buda düşma güçlerinin kıyıya çıkabilmesini olağan hale getiriyorduki zaten öylede oldu ve kıyıya çıktılar. Ve kıyıya çıkarma yapabildikleri için bizim askerimiz ve düşman askeri çok daha fazla kayıp verdi.
  Eğer askerlerimiz doğru yere konumlandırılmış olsaydı düşman kuvvetlerini kesinlikle kıyıya çıkarmayacak ve o kanlı kara muharebeleri yaşanmıyacaktı..

  Sanders'in amacı:

  Sanders Türk askerlerinin bu kadar kayıp vermesini umursamayarak düşman kuvvetlerinin kıyıya çıkmasını istiyordu çünkü Türkleri kullanarak düşman kuvvetlerinin askeri gücünü imha etmek istiyordu.
  Çünkü düşman güçleri Çanakkale'den kıyıya çıkamayacaklarını düşünseler askerlerini başka cephelere göndereceklerdi buda başka cephelerde savaşan Almanya'nın işine gelmiyecekti ....

  Amaçlarına ulaşamasalarda daha fazla şehit vermemizde Başarılı olmuşlardır...