Çağdaş öğretmen profili nasıl olmalı?

agent force Harbi Aktif Üye
Çağdaş öğretmen profili nasıl olmalı?

Çağdaş öğretmenin ders sırasında etkili ve akıcı bir konuşmaya sahip olması, eğitim ortamını daha verimli hale getirmek için kendine özgü taktikler geliştirip bilgi iletişim teknolojisinden yararlanabilmesi gerektiği bildirildi.

İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Doğan, öğretmenin, bir toplumun geleceği, ülkeyi daha ileri noktalara götürecek olan bireyleri yetiştiren ve çocukları hayata hazırlayan kişi olduğunu belirtti.

Öğretmene toplumun şekillenmesinde ve geleceğin oluşturulmasında önemli görevler düştüğünü ifade eden Yrd. Doç. Dr. Doğan, bu önemli görevin öğretmenin daha yeterli ve birçok niteliğe sahip olmasını gerekli kıldığını kaydetti.

Çağdaş öğretmenin, öğrencilerine bilimsel yöntemi öğreterek onları, karşılaştıkları problemleri bilimsel yolla çözebilecek duruma getirebilmesi gerektiğini de vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Doğan, sınıf içi etkinliklerde öğrencileri ile sağlıklı iletişim kurup, öğrenme ortamını öğrencilerin ve konuların özelliklerine uygun hale getirerek, öğrencilerin derse aktif katılımını sağlayabilmesi gerektiğini söyledi.

Öğretmenin ders sırasında etkili ve akıcı bir konuşmaya da sahip olması gerektiğinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Doğan, şöyle konuştu:
''Zamanı, eğitim öğretim araç gereçlerini verimli ve etkili bir biçimde kullanıp, jest, mimik ve vücut hareketlerinde ölçülü olabilmeli. Ayrıca öğrenci ve velilerle ilgili özel bilgileri gizli tutmalı. 21. yüzyılın ihtiyaç duyduğu çağdaş öğretmen, sosyal ve çevresel boyutla ilgili olarak, okuldaki sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin hazırlanmasında etkin rol almalı. Okul ile diğer kurumlar arasında koordinasyonu sağlamalı ve eğitim sistemindeki aksaklıkları belirleyerek çözüm yolları önerebilmeli.''