Bulgaristan Depremi 22 Mayıs 2012

Gündem bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Bulgaristan Depremi 22 Mayıs - 22 Mayıs 2012 Bulgaristan depremi
  Bulgaristan'da 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
  [​IMG]
  Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi, merkez üssü başkent Sofya'nın 23 kilometre kuzeybatısında olan depremin yerin 9 kilometre derinliğinde gerçekleştiğini bildirdi. Sofyalılar panikle sokaklara döküldü. Sarsıntının herhangi bir hasar veya can kaybına sebep olup olmadığı bilinmiyor. Deprem Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da da hissedildi.

  Bulgaristan'daki deprem Türkiye'deki fay hatlarını etkiler mi?

  İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Bulgaristan'da meydana gelen depremin Türkiye'deki fay hatlarını etkilemesinin söz konusu olmadığını belirtti.

  Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki günlerde İtalya'da ve sabaha karşı Bulgaristan'da meydana gelen depremlerin Türkiye'deki fay hatlarını etkilemeyeceğini söyledi.

  İki depremin de çok büyük olmadığını ifade eden Gündoğdu, şunları kaydetti:

  ''Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bulgaristan'daki depremin büyüklüğünü 6.4 olarak verdi. Trakya'da ve İstanbul'un bazı bölgelerinde hissedildi ama bu deprem Marmara'da beklenen depremin tetikleyici unsuru olmaz. Türkiye'deki depremlerle hem mesafe hem de sistem olarak bir ilişkisi yok. Büyük depremler değil bunlar, Japonya'daki, Van'daki gibi büyüklükte deprem olsa onlar yakınındaki fayları tetikliyor. İtalya'da olan da 6 büyüklüğünde, denizde sıkışma sonucu oluşan bir deprem. Sadece çevresini etkileyecek bir deprem, hiçbir yerden de hissedilmedi zaten.''