Bu ilaçlarda kısırlık tehlikesi var

Sağlık Merkezi bölümünde yer alan bu konu sevdaL tarafından paylaşıldı.

 1. sevdaL

  sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde

  Bu ilaçlarda kısırlık tehlikesi var


  Erkeklerin kullandığı antidepresan ilaçları spermlere zarar veriyor.  Yapılan araştırmalar, erkekler tarafından kullanılan antidepresan ilaçların spermlere zarar verebileceği ve kısırlığa sebep olabileceğini ortaya çıkardı.

  New York Cornell Tıp Merkezi'ndeki araştırmacılar, paroxetine (Seroxat) adlı ilacın bunu kullanan erkekler üzerindeki etkisini beş haftadan uzun bir müddet boyunca inceledi ve dört haftanın sonunda, testin başlangıcına oranla, spermlerde iki kattan fazla genetik hasara rastlandığı bildirildi.

  İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre, sonuçlar henüz deneme aşamasında olsa da, doktorları endişelendirdi. Doktorlar anti-depresan kullanan hastaların bu tür ilaçları almayı bırakmaları gerekebileceğini düşünüyor. 2006 yılında sadece İngiltere'de iki milyona yakın Paroxetine ve Seroxat markalı antidepresan ilaç reçete edildi.

  Prof. Peter Schlegel önderliğinde sürdürülen araştırma sadece bir aylık kullanım sonucunda spermlerdeki genetik parçalanma oranının %13,5'den %30,3'e yükseldiğini gösterdi. Araştırma sonuçları Kasım ayında San Fransisko'daki tıbbi bir Amerikan birliğinde sunulacak.

  Öte yandan, Pretisyen Hekimler Kraliyet Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Steve Field sonuçların alarma sebep vermemesi gerektiğini söyleyerek, "hastaların anti-depresan kullanmayı bırakmaları şart değil ama depresyonda olup, üreme ile ilgili şikayetleri olanların bir hekime başvurmalarında fayda var," diye ekledi.

  İki sene önce, aynı araştırma grubu "citalopram(Cipramil)" ve "sertraline (Lustral)" adlı antidepresanların erkeklerde sperm sayısında azalmaya yol açtığını ve ilaç kullanımı bırakılır bırakılmaz oranların normale döndüğünü açıklamıştı.

  Prof. Schelegel'in aksine, diğer bilimadamları henüz emin olmak için çok az kanıt bulunduğunu iddia ediyor. Bu arada Seroxat adlı ilacı pazarlayan sağlık firması sonuçları değerlendireceğini açıkladı.