Boşanma Davası Nasıl Açılır

Hukuk bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Boşanma Davası Nasıl Açılır? Boşanma Davası Açmak

  Boşanmak evlilik gibi herkesi mutlu eden bir mevzu olmasa da, mutsuz evlilikleri bitirmenin tek yolu;

  Anlaşmalı boşanmaya karar verebilmesi için mahkemenin aradığı bazı şartlar vardır. Bunlar;

  1- Evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması gerekir
  2- Mahkemenin boşanmanın mali sonuçları (yoksulluk-iştirak nafakası-maddi-manevi tazminat) ve çocukların durumuna ilişkin(velayet-kişisel ilişki) düzenlemeleri uygun bulması gerekir.
  3-Eşlerin boşanma üzere birlikte başvurmaları ya da BİR EŞİN AÇTIĞI DAVANIN DİĞERİNCE DE KABUL EDİLMESİ gerekir.
  4- Hakimin tarafları BİZZAT DİNLEMESİ gerekir.

  Yukarıda sayılan şartlardan da anlaşılacağı üzere; Siz eşinizin de imzaladığı anlaşmalı boşanma dilekçesini mahkemeye sunarak boşanma davası açabilirsiniz. Ancak eşinizin mahkemedeki duruşmaya gelmesi ve ”eşlerin iradelerini serbestçe açıkladıklarına kanaat getirmesi” bakımından hakimin eşinizi de bizzat dinlemesi gerekecektir. Hakimin bizzat dinleyip anlaşmalı boşanmaya karar verebilme şartı OLMAZSA OLMAZ bir kuraldır. TARFLAR DAVAYI VEKİLLERİ SIFATIYLA SÜRDÜRSELER DAHİ HAKİMİN TARAFLARI BİZZAT DİNLEMESİ GEREKİR.

  Anlaşmalı boşanma dilekçe ve protokulüzü hakim kanuna ve hukuka uygun bulursa boşanmaya karar verir bulmadığı konular olursa (özellikle velayet ve kişisel ilişki konusu kamu düzeniyle alaklı olduğundan) gerekli değişiklikleri taraflara bildirir ve ve bu değişiklikleri iki taraf kabul ederse boşanmaya karar verir.