Boş çuval dik durmaz ile ilgili kompozisyon

deep Harbi Aktif Üye
Boş çuval dik durmaz ile ilgili kompozisyon, Boş çuval ayakta (dik) durmaz tanımı

Karnı aç olan kimse, iş yapamaz
Beceriksiz, deneyimsiz, bilgisiz kimse bir iş tutunamaz
Hiçbir tutamağı bulunmayan, gerçeklerden uzak, temelsiz düşünce ya da plânlarla sonuca ulaşılamaz

Boş çuval dik durmaz ile ilgili yazı

Öyle bir şey ki bu, hemen hemen her insanda aynı özelik, aynı huy. Bilmemek, ama bunun yanında bilmediğini de bilmemek, üstelik bir de bilirmiş gibi son derece emin konuşmak, bileni de bilmemekle itham etmek.
Dediğim gibi öyle bir huy ki bu, herkeste var neredeyse, okumuşunda okumamışında, ilköğretim mezunundan üniversite mezununa, sıradan vatandaştan profesörüne değin herkeste var.
Herkes bilmekte, ama hiç kimse bilmediğini bilmemekte.
Üstelik karşılarına bilen çıktığında sergiledikleri tavır çok ilginç geliyor bana. Oysa soruyorum: "Madem bu kadar zekisiniz, neden hiç bir insanın her şeyi bilemeyeceğini bilebilecek kadar aklı başında değilsiniz? Çok mu zor bilmediğini söylemek, çok mu zor bunu kabullenmek, oysa bundan daha doğal olan ne var ki?"
Cahillik başa beladır, okumak, öğrenmek en büyük ilacıdır, ancak düşünemedikten sonra, okuduklarını anlayamadıktan, kavrayamadıktan sonra okumanın da bir anlamı kalmıyor. Hele ki bu tür insanlar ellerine es kaza bir yetki geçirirlerse o zaman insanlığa en büyük kötülüğü yapabilirler. Unutmayın Boş çuval dik durmaz .Temelsiz düşüncelerden kurtulmadığımız takdirde boşu bırakın çuval bile bulamayacağız.