Borderline.. (KİŞİLİK BOZUKLUĞU)

SaMeT46 Harbi Aktif Üye
Borderline..
kişilik bozuklukları 3 büyük gruba ayrılır.. borderline 2. gruptadır..
karakteristik özellikleri;
duygudurmları sürekli değişkendir. kendilerini çok iyi veya kötü hissedebilirler.. sürekli boşluk duygusu içindedir.
çocukluk yıllarında yaşanan psikolojik veya fiziksel travma hastalıkta oldukça etkin rol oynar.. genetik eğilimide olan bir kişilik bozukuluğudur..
etrafında ki arkadaş grupları hep değişir. bir ay boyunca yanından ayırmadığı arkadaşlarını herkese en yakın arkadaşım diye tanıştırır, sonra bir bide bakarsınız o kişi yok ortalarda,, hiç görüşmez. keser irtibatı.. yanındakileri ya göklere çıkarır ya yerin dibine batırır..ya seni çok sever yada nefret eder.. arada bunların gel git dönemleri olur..
hep bir arayış içindedirler.. dengesiz davranışları vardır. kendine olan ilgi azaldığında herşeyi yapabilir.. intihar girişimleri de dahil olmak üzere..
gerçek veya imgesel terk edilmekten çok korkar ve dünyada yalnız kalacağını zanneder. bu yüzden sevgilisi, eşi, arkadaşı tarafından terk edilince yada bu tehliaaale yüzüyze kalınca akla hayale gelmedik yöntemler denerler..
saldırır, hırçınlaşır, alttan alıp yalvarır, yas tutar, yada en akla gelmedik işler yapar..
tutarsız davranışları yüzünden sürekli olarak mutsuzdur, tedirgindir. psikozla nevroz arasında bir hastalıktır. hasta çoğu şeyi kabul etmez. kendisinin normal olduğunu etrafındaki kişilerin dengesiz olduğunu söyler..
ilginç nokta bu hastalığa sahip insanların ailelerinde özellikle 1. derece akrabalarında major depresif bozukluk görülme oranı oldukça yüksektir..
tedavisi son derece zordur.. Öğrencilik yıllarımda bu dersi anlatan hocam tedavi konusunda şunları söylemişti.. En iyi terapist bu hasta için elinden geleni yapsa, en uygun ilaç tedavisi ile psikoterapiyi birlikte denese bile başarı oranı % 10 dan fazla değildir..
Üniversite de gördüğüm de çok etkilemişti bu hastalık beni.. ne kadar ilginç özellikleri var diye düşünmüştüm.. özetle sizlere aktarmaya çalıştım.. kişilik bozzukluğunun diğer hastalılarını da arada fırsat buldukça eklemeye çalışacağım..