Böbrek Biyopsisi Nedir

İç Hastalıklar bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Böbrek Büyopsisi Nedir, Böbrek Biyopsisi nasıl yapılır

  Böbrek biyopsisi: Böbrek fonksiyonlarında bozulmaya neden olan hastalıklarda böbreği tutan hastalığı belirlemek amacı ile yapılır.

  Nasıl Yapılır:
  Yapılacak bölgeye lokal anestezi yapılır
  Lokal anestezi nedeni ile genelde ağrı hissedilmez. Biyopsinin alındığı yere bağlı olarak bazen batma şeklinde ağrı hissedilebilir
  Ultrasonografi ile bakılarak böbrekde biyopsi alınacak bölge belirlenir ve Ultrasonografide iğne takip edilerek planlanan bölgeden biyopsi yapılır.
  Biyopsi iğne ile yapılır ve iğnenin içine böbrekden küçük bir parça çekilir. İnceleme için 2 parçaya ihtiyaç olduğundan iki kez iğne ile girilir
  Elde edilen örnek patolojik incelemeye yollanır.
  İşlem 15-20 dakika sürer
  İşlem sonrası hasta 5 saat gözlemde tutulur. Gözlem sonrası komplikasyon yoksa hasta 24 saat istirahat etmek üzere eve yollanır. Hastadan 1 hafta boyunca ağır kaldırmaması, spor yapmaması ve ağır işte çalışmaması istenir.
  İşlemden 48 saat sonra hasta normal günlük işleri yapabilir ve işine gidebilir


  Avantajları
  Ultrasonografi ile girilen yeri görerek ve iğneyi takip ederek girmek işlemi daha güvenli hale getirmektedir.Bazı doktorlar böbrek biyopsisini ultrasonografi eşliği olmadan kör olarak yapmaktalar. Bu durumda biyopsi aldıkları yeri görmeden girildiğinden ve bazı hatalara neden olabileceğinden işlem daha riskli olabilmektedir. Özellikle kilolu hastalarda kör giriş oldukça sorunlu olabilir.


  Komplikasyonlar
  En önemli karşılaşılaşılabilecek komplikasyon biyopsi yerinden böbrek dışına veya idrar yolu ile kanamadır. Çok nadir görülen bu komplikasyon bazen cerrahi tedaviyi gerektirebilir.