Bluetooth a kardeş geldi - Wibree

Elektronik bölümünde yer alan bu konu Ilean07 tarafından paylaşıldı.

 1. Ilean07

  Ilean07 RoCkRaLiChE

  Bluetooth, hayatımızı uzun süredir kolaylaştırırken, Nokia geliştiricileri daha etkili bir teknoloji için harekete geçti. Wibree adı verilen yeni teknolojiyi yakından tanıyın.

  Wibree, Bluetooth'a çok benziyor. Hatta aynı donanım ve aynı frekansları kullanıyor. Ancak kısa mesafe kablosuz iletişim için Bluetooth'dan çok daha az enerji harcıyor. Öyle ki; küçük piller kullanan saat, kablosuz fare ve klavye gibi cihazların, rahatlıkla yakındaki diğer cihazlarla iletişim kurmasına olanak veriyor. Özetlemek gerekirse; kablosuz iletişimin daha da küçük cihazlarda kullanılmasına imkan sağlıyor.

  Wibree, Bluetooth'un yerine mi geçecek?


  Nokia yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Wibree, Bluetooth'a bir alternatif değil. Sadece bir tamamlayıcı iletişim teknolojisi. Yetkililer, bu teknolojiyi geliştirirken özellikle küçük cihazları dikkate alarak, küçük mesafelerde kullanılacak Wibree için büyük piller kullanmaktan kaçıyorlar.

  Bu gelişmeleri, Bluetooth teknolojisine bir ekleme olarak da düşünebiliriz. Zira her iki teknolojiyi de destekleyen cihazlar üretmek sadece tek birisini destekleyen cihazlar üretmekten daha ucuz.

  2007'de Wibree ile tanışacağız.

  Açık bir teknoloji olan Wibree'nin daha da geliştirilmesi için Nokia yetkilileri çeşitli yarıiletken üreticileri ile temasa geçmiş bile. Wibree teknolojisinin ilk ticari uygulanabilir versiyonunun ise 2007'nin 2. çeyreğinde çıkması bekleniyor.

  Bu teknolojiyi destekleyen ilk cihazların ne zaman piyasada olacağına dair bir açıklama yok. Ancak görüyoruz ki arka planda birşeyler oluyor.

   
 2. elecTRo

  elecTRo Üyeee

  wireless daha hoş olur ama çok pil yaktığı için fazla kullanılmıyor
   
 3. artistturk

  artistturk Üye

  wibree daha kullanışlı olabilir..
   
 4. theserseri_

  theserseri_ NeFrEt BeNiM CezAm

  Yoq yaaw BLUETOOTH(r)'un yerini kimse tutamazzz...