"Bizim Mucitler" Tekirdağ yarı finali yapıldı

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  ''Bizim Mucitler'' yarışmasının Tekirdağ yarı finalinde, ''Diş Destek Dokusu'' projesiyle Ankara Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesinden Bülend İnanç birinci oldu.

  ATO'dan yapılan açıklamaya göre, Kanal D, ATO, ODTÜ ve Ankara Patent Bürosu işbirliğiyle düzenlenen ve ön elemeleri İstanbul Teknik Üniversitesinde gerçekleştirilen yarışmanın Tekirdağ yarı finalinde, "Diş Destek Dokusu" projesiyle, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümünden Bülend İnanç birinci oldu.

  Süha Serkan Somer'in, kalp ameliyatlarında görüntü kalitesini artırarak, ameliyat süresini kısaltan ve hastaların radyasyona maruz kalmasını önleyen "Elektrofizyoloji Ölçüm Kateteri" projesi ikinci olurken, Halime Kenar'ın, kemik hasarları ve kaybının tedavisinde yeni kemik dokusu oluşumunu sağlayan projesi ile Mustafa Başol Saraç'ın "Rüzgar Türbini" projesi üçüncülüğü paylaştı.

  Kimyager Mükerrem Şahin'in "Hidrojenli Motor Düzeneği" projesi ise jüri özel ödülüne layık görüldü.

  Diş kaybına son

  Açıklamaya göre, akademisyen Bülend İnanç'ın geliştirdiği "Diş Destek Dokusu", diş eti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen ve diş kaybına yol açan iltihabi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

  Proje, doku mühendisliği yöntemiyle, yeni bir doku yenileme ünitesi geliştirerek, toplumda son derece yaygın olan periodontal hastalıkların, diş destek dokularının yenilenmesi yoluyla tedavisini mümkün kılıyor.

  Süha Serkan Somer'in, kalp ameliyatlarında görüntü kalitesini artırarak ameliyat süresini kısaltan "Elektrofizyoloji Ölçüm Kateteri" kalp ameliyatlarında başarı oranını artırdığı gibi hastaların radyasyona maruz kalmasını önlüyor.

  Ödüller

  Yarışmada, ödül olarak birinci olan Bülend İnanç 10 bin YTL, ikinci olan Somer ile üçüncülüğü paylaşan Halime Kenar ve Mustafa Başol Saraç dizüstü bilgisayar, jüri özel ödülüne layık görülen Şahin de kol saati kazandı.

  "Bizim Mucitler" yarışması, Gaziantep, İzmir ve Erzurum yarı finalleri ile devam edecek.

  CnnTURK