Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgiler

Meslekler bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgiler - Biyomedikal Nedir ?
  Biyomedikal cihaz teknolojisi programının amacı, tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montajı, kullanımı, bakın ve onarımları alanında çalışacak ara elemanları yetiştirmektir. Biyomedikal cihaz teknolojisi programına girmek isteyenlerin fen bilimlerine ve özellikle fiziğe ilgi duymaları, şekil-uzay ilişkilerini ve mekanik ilişkileri algılama yeteneğine sahip, insanlara yardım etmekten hoşlanan, sorumluluk duygusu güçlü kişiler olmaları beklenir.

  Programın Amacı: Biyomedikal cihaz teknolojisi programının amacı, tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montajı, kullanımı, bakım ve onarımı alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Biyomedikal cihaz teknolojisi programında matematik, fizik, kimya gibi temel bilim dersleri, elektrik devreleri, biyofizik, biyokimya, biyomedikal teknoloji, fizyoloji, genel tıp cihazları ve X-Ray cihazları gibi dersler okutulur.

  Gereken Nitelikler:Biyomedikal cihaz teknolojisi programına girmek isteyenlerin temel bilimlere ve özellikle fiziğe ilgi duymaları, şekil-uzay ilişkilerini ve mekanik ilişkileri algılama yeteneğine sahip, insanlara yardım etmekten hoşlanan, sorumluluk duygusu güçlü kişiler olmaları beklenir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Biyomedikal cihaz teknolojisi programını bitirenlere "Biyomedikal Cihaz Teknikeri" ünvanı verilir. Biyomedikal cihaz teknikeri, tıpta ve biyolojik bilimler alanında kullanılan alet ve cihazları, şemalarına uygun olarak yerlerine monte eder, sürekli bakımını yapar, arıza olunca yerini saptar ve onarır.

  Çalışma Alanları:Biyomedikal cihaz teknikerleri, resmi ve özel hastanelerde, dispanserlerde ve laboratuvarlarda görev alabilirler.

  Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

  BAŞKENT - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
  FIRAT - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
  MARMARA - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
  EGE - EGE MESLEK YÜKSEKOKULU
  İSTANBUL - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
  DOKUZ EYLÜL - İZMİR MESLEK YÜKSEKOKULU
  AKDENİZ - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
  ERCİYES - HALİL BAYRAKTAR SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

  KARADENİZ TEKNİK - TRABZON MESLEK YÜKSEKOKULU
  GAZİANTEP - GAZİANTEP MESLEK YÜKSEKOKULU
  FATİH - SAĞLIK BİLİMLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  AFYON KOCATEPE - ATATÜRK SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  BAŞKENT - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
  KADİR HAS - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
  KOCAELİ - KÖSEKÖY MESLEK YÜKSEKOKULU
  EGE - EGE MESLEK YÜKSEKOKULU