Bitlis'te aşırı yağışlardan 15 ev yıkıldı

Dünya'dan Haberler bölümünde yer alan bu konu _MeçHuL_ tarafından paylaşıldı.

 1. _MeçHuL_

  _MeçHuL_ [..вιя NΣFΣS нυzυя..]

  Bitlis'te aşırı yağışlardan 15 ev yıkıldı

  Bitlis'te aşırı yağışlardan merkeze bağlı Arıdağ köyünde 15 ev yıkıldı, bazı evler de zarar gördü.

  Arıdağ Köyü Muhtarı Şevket Bora, 2 bin 300 kişinin yaşadığı 200 haneli köylerindeki evlerin çok eski olduğunu, taş ve çamurdan yapıldığını söyledi.
  Son günlerdeki yağışların ardından evlerin oturulamaz hale geldiğini, korkudan eve giremediklerini ifade eden Bora, yağışın ardından evlerin tamamının zarar gördüğünü, 15 evin yıkıldığını, bazı evlerin de oturulamaz hale geldiğini belirtti.
  Evlerin tavanlarını ağaçlarla desteklediklerini dile getiren köy muhtarı Bora, ''Evler çamur ve taştan yapıldığı için yağmur suyu, duvardaki çamuru yıkayıp götürüyor. Köydeki çok sayıda evin damı, yağış geçirmemesi için çadırlarla kaplandı. Bu evlerde ne zamana kadar kalacağız. Köyümüze destek sunulmadığı için insanlarımız köyü terk ediyor. Bu nüfusu ne yapalım? Bu nüfusla nereye göç edelim? Başka bir gelirimiz yok. Yetkililerden yardım bekliyoruz'' şeklinde konuştu.
  Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz ise köydeki yıkılan ve yağıştan hasar gören evler için İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün incelemelerinin sürdüğünü bildirdi.
  Yılmaz, ''Birkaç gün önce ekiplerimiz köye gitmişti. Ekiplerimizi rapor tutmaları için yine köye gönderdik. Bazı evler yağıştan zarar görmüş. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün hazırlayacağı rapor sonucunda gerekli çalışmaları yürüteceğiz'' diye konuştu.
  -BOLU DAĞI'NDA KAR YAĞIŞI VE SİS-
  Bolu Dağı'nda kar yağışı ve sis ulaşımı olumsuz etkiliyor.
  D-100 Kara yolunun Bolu Dağı kesiminde sabah etkili olan sağanak, yerini kar yağışına bıraktı.
  Kar yağışı ve sis, özellikle Bolu Dağı'nın Seymenler ve Karanlıkdere mevkilerinde etkili oluyor. Sis nedeniyle görüş mesafesi yer yer 20 metreye kadar düşüyor.
  Karayolları ekipleri, güzergahta tuzlama çalışması yapıyor.