bir ölünün tereddütü

Kitap Özetleri bölümünde yer alan bu konu -uykucusirin- tarafından paylaşıldı.

 1. -uykucusirin-

  -uykucusirin- KVP Hayranı

  Bir Ölünün Defteri
  (Halit Ziya Uşaklıgil)

  Konu
  Aynı kızı seven vecdi ile hüsamın hayatı anlatılmaktadır.
  Özet
  Vecdi ölürken Hüsam’ a söylemek istediklerini bir defterde olduğunu söyler. Hüsam defeteri okumaya başlar. Vecdi halasının kızı Nigar’ ı sevmektedir. Birgün Nigar’ ın Hüsam’ ı sevdiğini öğrenir. Bunun üzerine savaşa katılır. Savaşta kolunu kaybeder. İstanbul’ a döner. Nigar ile Hüsam’ ın evlendiğini öğrenir. Eve gider ve hastalanır. Hüsam eve geldiğinde Vecdi ölmek üzeredir. Ve defteri Hüsam’ a verir.

  Ana Fikir
  Aşk kendinden çok sevdiğini düşünmektir.  Şahıslar ve Olaylar

  Kitaptaki olaylar arasında kopukluk vardır. Şahıslar sade ve anlaşılır özelliklere sahiptir
  Yazar Hakkında Bilgi
  Doğum/Ölüm: 1866 - 1945
  Doğum Yeri: İstanbul

  Fatih Askeri Rüştiyesi’nde okudu. Ailenin İzmir’e yerleşmesi nedeniyle Fransızca öğretim yapan bir okulu bitirdi. Ardından lise edebiyat öğretmenliğine başladı (1883). İstanbul’a yerleşti. Reji İdaresi’nde başladı (1896), İttihat Terakki Cemiyeti’ne katıldı (1905).


  Daha sonra Edebiyat Fakültesi’nde Batı Edebiyatı dersleri verdi. Resmi görevle Fransa ve Almanya’ya gönderildi. (1913-1916). Halk hikayeleri ve halk masalları dinleyerek geçirdiği çocukluğu, Halit Ziya Uşaklıgil’e edebiyat sevgisini kazandırdı. Öğrendiği Fransızca ile, Batı edebiyatlarını siyasal gelişmeleri izliyordu.


  Bir ara İzmir’de Nevruz adlı bir fikir gazetesi çıkardı. Burada modern Fransız edebiyatından çeviriler yayımladı. Ardından Recizade Mahmud Ekrem’in ilgisiyle Servetifünun yazarları arasına katıldı. En verimli eserlerini budan sonra yazdı. Edebiyat-ı Cedide Akımının aranan önemli bir imzası oldu.


  ROMANLARI;
  Nemide (1892)
  Bir Ölünün Defteri (1892)
  Ferdi ve Şürekası (1896)
  Mai ve Siyah (1897)
  Aşk-ı Memnu (1990)
  Kırık Hayatlar