Bir cümlesi 36 akranını kurtardı

Ömer
Yönetici
Bir cümlesi 36 akranını kurtardı

Kaymakam Enver Ünlü'yle görüşen 13 yaşındaki Perihan Ürü okumak istediğini söyleyince 36 çocuğun hayatı değişti.

Kaymakam Enver Ünlü'yle görüşen 13 yaşındaki Perihan Ürü okumayı çok istediğini dile getirdi.
Perihan Ürü (13) Diyarbakır'ın Ergani kırsalında yaşayan göçebe bir ailenin en küçük kızı. Okumayı çok istiyor, ancak okul kayıt dönemi geldiğinde farklı bir bölgede çobanlık yapıyor olması nedeniyle umudunu sürekli başka bahara erteliyordu.

Küçük Perihan, okumak istediğini ailesine defalarca söylemiş, hep aynı cevabı almıştı: "Bizim düzenli bir hayatımız yok, bu şartlarda okuman mümkün değil." Ailesinden aldığı bu cevap Perihan'ı her seferinde üzüyor, fakat okuma isteğini içinden atamıyordu.

Perihan Ürü, suyu, yolu ve elektriği olmayan Morkoyun köyü Hor mezrasında yaşıyor. Göçebe hayatı süren mezra halkının, köylerine hizmet getirilmesi için yaptıkları müracaat sonuç vermiş, 40 yıldan sonra köylerine su ve elektrik getirilmesine karar verilmişti.
Bu vesileyle kaymakam da incelemelerde bulunmak üzere eğitim-öğretim sezonunun ikinci yarı yılının başında mezraya gelecekti. Bunu duyan Perihan, okuma isteğini kaymakama söylemeye karar verdi. Perihan ve köyde bulunan 36 akranı için milat olacak an yaklaşmış, Ergani Kaymakamı Enver Ünlü mezraya gelmişti.
Sadece bayramlarda giydiği çiçekli basma kumaştan yapılmış eteği ile kırmızı kazağını giyen Perihan, Ünlü'nün dikkatini çekmek için karşılama heyetinin en önünde duruyordu. Kaymakam ve beraberindeki heyetin dikkatini çeken Perihan, Ünlü'nün kendisine yaklaştığını görür görmez "Okumak istiyorum." diye bağırdı. Bu sırada duygulu anlar yaşandı.
Ünlü, yanında bulunan ilçe milli eğitim müdürü Behçet Tekdemir'e dönerek çocukların eğitim durumunu sordu. Ailelerin göçebe olduğu için çocuklarını okula gönderemediğini öğrendi.

Yol ve su için gittiler, çocukları eğitime kazandırdılar

Su ve yol için 300 nüfuslu mezraya gelen Kaymakam Enver Ünlü ve yanındaki heyet, ailelerle çocukların okula gönderilmesi için 5 saat süren bir görüşme yaptı. 12 kız olmak üzere 36 çocuğun taşımalı eğitimle okula gönderilmesi kararlaştırıldı.
Perihan Ürü ile en sevdiği arkadaşı Medine Karakoç, yaşları 11 yaşından büyük olduğu için yaşlarına uygun sınıfa kaydedildi. Ünlü, çocukların eğitim hayatında bütün masraflarını karşılayacağı sözünü verdi.
Sefalet ve yoksulluğun had safhada olduğu mezrada, vatandaşların yaşam şartlarını görünce duygulandığını söyleyen Ünlü, "Devlet olarak 40 yıldır yapmamız gerekeni geç yaptık ama zararın neresinden dönülürse kârdır. Bu ihmalde sadece devletin değil, toplum olarak hepimizin payı var. Hor mezrasındaki herhangi bir çocukla benim çocuğum arasında bir fark yok." dedi.
25 haneli mezra halkının okulların açık olduğu tarihte başka yerde olduğu için çocuklarını okula göndermediklerini anlatan Ünlü, "Ailelerin tamamını ikna ettik. 21. yüzyılda teknoloji çağını yaşıyoruz, ama maalesef 14 yaşındaki çocuğumuz okuma-yazma bilmiyor. 14 yaşındaki çocuğun okuma-yazma bilmemesini hiçbir gerekçe ile izah edemezsiniz." diye konuştu.

Son düzenleme: