Bilim İnsanları Yanılır mı?

Fizik bölümünde yer alan bu konu SafakT tarafından paylaşıldı.

 1. SafakT

  SafakT Yeni Üye

  Bilim adamları da her zaman yanılabilirler. Deneyleri yanlış yorumlayabilir, kötü bulgular elde edebilirler ve uygun teknolojik icat edilene dek fikirlerini sınayamayabilirler.

  Fakat, iyi bilim insanları her şeyden çok varlıkların nasıl çalıştıklarını keşfetmek ister. Bundan dolayı fikirlerinin yanlış olduğu kanıtlandığında, hatalarını kabul edip düşüncelerini değiştirerek çalışmaya devam etmek için her zaman hazırdırlar.

  bilim-adamlari-yanilir-mi.jpg
   
 2. Ömer

  Ömer Yönetici

  Beşer şaşar diye boşuna dememişler. Pozitif bilim bu şekilde gelişir zaten. Bir bilim adamı bir şey keşfeder, daha sonra başka bir bilim adamı aslında onun öyle olmadığını ispat ederse, diğer kabul gören keşif tedavülden kalkar.

  Akıl akıldan üstündür diye bizim çok güzel bir atasözümüz var. Özellikle tıp alanında bilim insanlarının yanıldığını görebiliyoruz. Yanlış bir teşhis veya yanlış tedavi yöntemleri uygulayabiliyorlar. Ama dediğin gibi doğru metod bulunduğu zaman bunu bir gurur meselesi yapmadan yanlışlarını kabul edip bilimi geliştirmek adına ellerinden geleni yapıyorlar.
   
 3. SafakT

  SafakT Yeni Üye

  Aynen öyle iyi açıkladın. :)