Bilecik İftar ve Sahur Vakitleri (Ramazan İmsakiyesi 2016)

2016 Ramazan İmsakiyesi bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Bilecik iftar vakti hangi saate denk geliyor? Bilecik için iftar ve sahur vakitleri burada yer alıyor.

  2016 Bilecik Ramazan İmsakiyesi - İftar ve Sahur Saatleri

  Yeniden uğurlu günlere doğru yelken açıyoruz. Bir yıldır beklediğimiz misafir nihayetinde tekrar geldi. Ramazan günleri müslümanları bir birlerine yaklaştıran, esirgeme, mağfiret ve cehennemden kurtuluş ayıdır. Yüce Rabbimizin hepimizin üzerine farz kıldığı oruç görevinin sorumluluğunu edâ etmek isteyen insanlar bu vazifenin nasıl yapıldığını etraflıca idrak etmelidir.

  Oruç saati imsak vaktinde okunan ezanla başlar. İmsak ezanından önce oruç tutan mü'minlerin yediği yemeğe sahur yemeği denmektedir. Yemek yendikten sonra, imsak vakti ezanla birlikte niyet edilir ve akşam ezanına dek hiç bir şey yenip içilmez. Akşam ezanı olduğunda ise iftar yemeği yenir. Orucun açıldığı zamana iftar saati adı verilmektedir.

  Sitemizin bu sayfasında Bilecik şehri için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hesaplanan iftar ve sahur saatlerine erişebileceksiniz.

  Mevlam şimdiden hepinizin tuttuğu ve tutacağı oruçları ulu katında makbul eylesin.

  Bilecik İmsakiyesi 2016

  bilecik-imsakiye.png

  Not: Cep telefonlarınızdan giriyorsanız ve tam halini göremiyorsanız, tablonun geniş halini görmeniz için telefonunuzu yan çevirmeniz gerekir.

  Haziran'ın 6. günü yani Pazartesi gecesi ilk sahura kalkmış olacağız. 29 gün sürecek Ramazan ayının 26. gününü 27. güne bağlayan geceyi (1 Temmuz'u 2 Temmuz'a bağlayan gece) Kadir Gecesi olarak idrak edeceğiz.

  Bildiğiniz gibi 5 Temmuz Salı günü ise Ramazan Bayramı'nın ilk günü.
  Bilecik için Bayram Namazı vakti : 06:21

  Yukarı yer alan veriler Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinden alınmıştır.

  İftar Duası
  iftar-duasi.png