Beyin Yaşınız Kaç ?

Zeka Oyunları & Bilmeceler bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Beyin yaşınızı öğrenin

  Kendinizi giderek yaşlanıyor gibi hissettiğiniz anlar olabilir. Ancak bu kimi zaman, gerçek yaşınızdan ziyade, beyin yaşınızla ilgilidir. Yani beyinsel, düşünsel yaşlanma kimi zaman fiziksel yaşlanmadan daha ağır basabilir. Siz de aşağıdaki testi cevaplayarak, beyin yaşınızı hesaplayabilirsiniz:
  SORULAR
  1- Arkadaşlarınıza sık sık kaç yaşınızda olduğunuzdan bahsediyor musunuz?
  Evet Hayır
  2- Değişim için çok yaşlı olduğunuza mı inanıyorsunuz?
  Evet Hayır
  3- Daha önce yapabildiğiniz zihinsel aritmetik işlemlerini artık bıraktınız mı?
  Evet Hayır
  4- Yaşınızdan ötürü kendinizi belirli faaliyetlerin (yeni bir meşgale ya da yeni bir iş bulmak gibi) dışında tutuyor musunuz?
  Evet Hayır
  5- Sık sık yaşınızı düşünüp endişeye kapılıyor musunuz?
  Evet Hayır
  6- Hafızanızdan şikayetçi misiniz?
  Evet Hayır
  7- Yere eğilirken vücudunuzda ağrı oluyor mu?
  Evet Hayır
  8- Arada sırada kamburunuzu çıkararak yürüdüğünüzü fark ettiğiniz oluyor mu?
  Evet Hayır
  9- Çok beğenmenize rağmen "genç işi" diyerek bazı giysileri almadığınız oluyor mu?
  Evet Hayır
  10- Hayatın bütün yenilik ve heyecanlarının geride kaldığını ve bundan sonra yaşamınızın sadece rutin bir zorunluluk olarak geçeceğini düşünüyor musunuz? Evet Hayır
  DeğerlendirmeHer "EVET" cevabı için kendinize 1 puan vererek beyin yaşınızı ölçün:
  7 - 10 puan
  Beyin yaşı skorunuz yüksek. Yani olduğunuzdan daha yaşlı hissediyorsunuz. Bunun yanı sıra - belki de bilinçsiz bir şekilde - kendinizi dışarıya yaşlı, hatta yaşlının da ötesinde bir insan olarak yansıtma eğilimindesiniz. Herhangi bir hastalığınız olmadığını varsayarak, bu davranış biçiminiz, sürekli yaşınızla ilgili yakınmak gibi olumsuz alışkanlıklarınızla ilgili olabilir. Bunları keşfedip ortadan kaldırmaya çalışın.
  4 - 6 puan
  Kendinizi yaşlı gibi görme eğilimine sahipsiniz. Yaşınızın tipik özelliği olan belli başlı düşünce kalıpları ve alışkanlıklar beyninizde oluşmaya başlamış. Bunları tespit edip onlardan kurtulun.
  0 - 3 puan
  Kendinizi genç hissetme eğilimindesiniz. Ancak yaşınızla doğru orantılı olarak gelecek tecrübeleri ve olgunluğu gerektiği gibi yaşayamazsanız bu kez de çocuğunuzun evden ayrılması ya da işten çıkarılmak gibi bir durum sizde şok etkisi oluşturabilir. Bunun sonucunda düşünce yapınız tamamen değişmek zorunda kalır.