Beslenme çantası nasıl hazırlanır

Gündem bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Beslenme çantası nasıl hazırlanmalı
  [​IMG]
  Birinci sınıflar için okullar bu hafta başladı, annelerin şimdi tatlı bir telaşı var. Çocuğum okulda ne yiyecek? Nasıl beslenmeli? Beslenme çantasında neler bulunmalı gibi bir çok soru kafalarını kurcalamakta. Beslenme çantası düzeni için ntv bir yazı ve yemek listesi hazırladı. Bizde bunu harbiforum üyeleriyle paylaşmaya karar verdik.

  Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri Uzmanlarından Diyetisyen İpek Ağaca Özger, ailelere eğlenceli bir o kadar da sağlıklı beslenme çantaları öneriyor.

  Özger, sağlıklı ve eğlenceli bir beslenme çantasının sağlıklı gelecek için büyük bir adım olacağını belirtiyor ve beslenme çantasının önemini şöyle anlatıyor: “Çocuklarınızın daha dengeli öğünler tüketmesi için beslenme çantasına konulacak besinlerin doğru seçilmesi çok önemli. Protein, karbonhidrat ve yağ dağılımı; yeterli vitamin ve mineral içerip içermediği; besin gruplarının dengesi beslenme çantası menülerini planlarken dikkat ettiğimiz noktaların başında geliyor.”

  Beslenme çantaları çocuklar için keyifli, kolay taşınabilir olduğu kadar, anne babalar için de pratik olmalı. Beslenme çantasının önemini bilip de beslenme çantasına ne koymanız gerektiğini bilmiyorsanız işte size hem besleyici hem pratik beslenme çantası önerileri:

  Pazartesi: Cam kâsede neşeli yoğurt. (Yoğurdu, marketten almak yerine, evde mayalanmış 3 kaşık yoğurdun içerisine 2 adet badem ve 1 adet şeftaliyi dilimleyerek bu neşeli yoğurdu hazırlayabilirsiniz. Şeftali yerine, 1 avuç çilek de kullanabilirsiniz.)

  Salı: 5 renkli mini sandviç (Peynirli, kuru domates, marul ve cevizli mini sandviç). 1 adet taze kayısı.

  Çarşamba: Yulaflı elmalı ev kurabiyesi, kutu süt.

  Perşembe: Sebzeli mini börek, cherry domatesler, kutu ayran.

  Cuma: 2 adet yavrulu kayısı, (2 adet kuru kayısı içinde 1/2 ceviz), kutu süt.

  Kaynak: ntvmsnbc
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 12 Eylül 2012