Beş yıl bekledikten sonra böbreğe kavuştu

pesimist sanal alem
Kronik böbrek yetmezliği tanısıyla 8 yıl tedavi gördükten sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleşen nakille sağlığına kavuşan Salihlili Cemal Mutluer'in (32) tam bir umut ve sabır örneği olan hikayesi duyanları şaşırtıyor.
Doktorlarının kendisine organ nakli yapılması gerektiğini söylemesinden sonra 5 yılda kendi dokusuna uyumlu tam 5 organ çıkan Mutluer'in ameliyatları, çıkan terslikler nedeniyle gerçekleşemedi. Ancak geçtiğimiz hafta Nazilli'de kamyondan düşerek hayatını kaybeden İdris Çiğdem'in (22) böbreği, Cemal Mutluer'e şifa oldu.

Prof. Dr Cüneyt Hoşcoşkun ve ekibi tarafında gerçekleştirilen nakille sağlığına kavuşan Mutluer, talihsizliklerle geçen yıllarını şöyle anlattı: "Bundan beş yıl önce çıkan ilk uyumlu böbrekten sonra yapılan tetkiklerde akciğerlerimde iltihap çıktığı anlaşıldı, ben de tedavi olmaya başladım ve organ mecburen başkasına takıldı. Çıkan ikinci uyumlu böbrekte ise, tedavim hala devam ediyordu. Benim dokularıma uyum gösteren üçüncü böbrek çıktıktan sonra ameliyat kararı alındı. Ancak yapılan tetkiklerde bu defa da tüberküloza rastlandı. Böbrek bu yüzden yine bir başkasına takıldı. Yaklaşık bir sene sonra yine uyumlu bir böbrek çıktı ancak bu defa da tedavim bitmemişti. Dokularıma uyum gösteren beşinci böbrek çıktığında ise yapılan tetkiklerde akciğerimde leke olduğu görüldü."

Beş yıl boyunca gerçekleşen bütün talihsizliklere rağmen umudunu asla kaybetmediğini söyleyen Mutluer, "Nazilli'de kamyondan düşerek hayatını kaybeden kardeşimizin böbreği çıktığında sabaha karşı saat 05.00'te hastaneden telefon geldi. Salihli'den kalkıp hemen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne koştum. Organ bekleyen adaylar arasında, çıkan böbreğin dokularının en fazla uyduğu hastanın benim olduğumu söylediler. Tetkikler sonrası yine bir sorun çıkmaması için sürekli dua ettim. Sonunda her şey normal çıktı ve ameliyatım beş sabır dolu yıldan sonra gerçekleşti. Doktorlarıma ve oğullarını kaybeden aileye minnet borçluyum" diye konuştu.