Belki Zordur...

Zeka Oyunları & Bilmeceler bölümünde yer alan bu konu Ilean07 tarafından paylaşıldı.

 1. Ilean07

  Ilean07 RoCkRaLiChE

  Arkadaşlar,
  Çok mantıklı ancak sanki bir şaşırtma varmış gibi görünen bilmeceyi aşağıda sunuyorum:

  Padişahın çok güzel bir kızı varmış. Padişah kızını evlendirmek istediğinde ortaya çıkan talipler arasından kız üç delikanlıyı beğenmiş. Ancak karar verememiş. Bunun üzerine Padişah gidin bir yıl boyunca dünyayı gezin; kızıma en değerli, önemli hediyeyi getirerek önerene kızımı vereceğim demiş.

  Delikanlılar yola çıkmışlar üç gün kadar beraber seyahat etmişler. Daha sonra ayrılmaya, ancak bir yıllık sürenin bitimine üç gün kala aynı yerde buluşup memlekete birlikte dönmeye karar vermişler.

  Kararlaştırıldığı gibi sürenin bitimine üç gün kala aynı yerde buluşmuşlar. Birbirlerine sormuşlar sen ne getirdin diye?

  Bir tanesi “Ben bir ayna getirdim. Dünyada nereyi istersen anında orayı gösteriyor” demiş. Buna Aynacı diyelim.

  İkincisi “Ben bir uçan halı getirdim. Üstüne binip nereye gitmek istersen anında oraya götürüyor” demiş. Buna Halıcı Diyelim

  Üçüncüsü “Ben bir elma getirdim. Her türlü hastalığa iyi geliyor. Ölmek üzere olan bile bu elmayı yese iyileşiyor” demiş. Buna da Elmacı diyelim.

  Memlekete dönmek üzere hep birlikte yola çıkmadan önce, Aynacı demiş ki “Şu aynadan bakalım memlekette durum nasıl?”. Bir de bakıyorlar Padişahın kızı ağır hasta ölmek üzere. Halıcı Diyor ki “Buyurun halıya atlayın gidelim”. Anında memlekete varıyorlar. Elmacı diyor ki “Padişahın kızı, al elmayı ye”. Hakikaten elmayı yer yemez Padişahın kızı iyileşiyor.

  Padişah kızını hangisine vereceğini şaşırıyor.

  Aynacı “Ayna olmasa bizim olan bitenden haberimiz olmayacaktı. Buraya yetişmek için acele etmeyecektik. Kız da ölecekti”. Kız benim hakkım demiş.

  Halıcı “Halı olmasa görsek de bir faydası yoktu. Buraya yetişemeyecektik. Kız da ölecekti”. Kız benim hakkım demiş.

  Elmacı “Görsek de yetişsek de elma olmasa bir faydası yoktu. Kız elmayı yiyemeyecek ve ölecekti demiş.

  Tartışma böyle sürerken delikanlılardan bir tanesi öyle bir söz söylemiş ki diğerleri da ona hak vermişler. Aynacı, Halıcı ve Elmacı’dan hangisi mantıklı ne söylemiş de kızı almış?
   
 2. insomniac.

  insomniac. Yeni Üye

  merakLandım cvbı yaz Ltfen:D
   
 3. eskisi-gibi-değilim

  eskisi-gibi-değilim istila etme İSTİFA ET..!

  elmacının cümlesine bakarsak diğerlerine göre daha samimi içten he bide diğerleri kızbnm hakkım diyo elmcı gayet rahat bi şekilde :D