Bebekler neden kusar?

Bebek Gelişimi bölümünde yer alan bu konu mahir tarafından paylaşıldı.

 1. mahir

  mahir Harbi Aktif Üye

  Bebeklerin Kusma Nedenleri, Bebeklerde Kusma, Bebekler neden kusarlar

  Anneleri endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin sık sık kusmasıdır.
  Bebeğiniz kusuyorsa endişelenmeyin! Kusması, onun ille de hasta olduğunu göstermez. Geçici bir durum olabilir. Özellikle ilk aylarda sık rastlanan bu durumu hafifletecek önerilerimizi uygulamanız işinizi kolaylaştıracak.

  Normal sayılanlar

  Kusmanın normali mi olur demeyin, oluyor. Bu bebeğin fizyolojik tepkilerinden biri. Ancak bazı bebekler, az miktarda ve seyrek kusuyorlar bazıları ise çok miktarda ve daha sık...

  Eğer bebeğiniz daha büyükse, beslenme sırasında hava yutmadan kaynaklanabiliyor. Midesine giden hava, süt ya da mamayla karışık olarak ağzından çıkıyor. Bu bebeklerin hava almadan emmesi için doğru emzirilmesi yani yalnızca meme ucunun değil, kahverengi kısmının da bebeğin ağzına verilmesi gerekiyor.

  Doğumdan sonraki ilk günlerde görülen kusmaların diğer nedenleri arasında, çeşitli enfeksiyonlar geliyor. Ayrıca doğumsal metabolizma hastalıkları, bebeğin anne karnında amniyos sıvısını fazladan yutması ve süt alerjisi gibi bazı hastalıklar da aynı sonuca yol açıyor. Yeri gelmişken hemen söyleyelim; ağızdan çıkan her besin kusma sayılmaz.