Bebekler meme emmeyi neden istemez?

Sağlık Merkezi bölümünde yer alan bu konu sevdaL tarafından paylaşıldı.

 1. sevdaL

  sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde

  Bebekler meme emmeyi neden istemez


  Çocuklar annesinin memesini geçici bir süre istemeyebilir nedenlerini araştırdınız mı?  Bazı toplumlarda memenin reddi, sütten kesmek için sık bir nedendir. Bununla beraber, emzirmenin tamamen kesilmesini gerektirmeyebilir, çünkü genellikle düzelen bir durumdur. Memenin reddi, annede büyük bir strese neden olabilir. Oysa bebeğin emmeyi reddetmesi çok rastlanan bir durumdur. Anne istenmediğini ve işe yaramadığını hissedebilir, annede kaygılanır ve hayal kırıklığına uğrar.
  İSTEKSİZ EMER
  Bazen bebek memeyi alır fakat emmez ya da çok zayıf emer. Bazen bebek, annesi emzirmeye çalıştığında ağlar ve meme ile savaşır. Bazen bebek bir dakika kadar emer, sonra memeyi boğulur gibi ya da ağlayarak bırakır. Bunu bir öğünde birçok defalar tekrarlayabilir. Bazen bebek memelerden birini emer ancak ötekini istemez.
  Geçici olarak memenin reddi görülebilir ve her zaman belli bir nedeni vardır. En sık görülenleri şunladır:
  * Bebek hasta olduğu için eskisine göre daha az emebilir.
  * Anne son zamanlarda sarımsaklı, baharatlı ya da lahana ve benzeri gibi tat ve kokuya sahip şeyler yiyorsa bu tür beslenmeden dolayı bebek rahatsız olabilir.
  * Burnu tıkalı bebekler meme emerken ağızlarından nefes alamayacaklarından meme emme yerine soluk almayı tercih ederler. Burun damlası kullanarak burnu açabilirsiniz.
  * Diş çıkaran bebekler emzirildiğinde şişmiş damaklarına basınç uygulanacağından emme ağrılı hale gelebilir. Damakları acıdığı için emmeyi bırakır.
  * Kulak ağrısı varsa çeneye yayılır ve meme emerken durum daha da kötüleşir.
  * Bebeğinizin ağzında pamukçuk (mantar) varsa emzirme ağrılı olabilir.
  * Çok aç bir bebek sütün yavaş gelmesine dayanamaz ve meme ucunu iter. Bunu önlemek için ona önceden biriktirdiğiniz sütü verin.
  * Yeniden gebe kaldıysanız salgılanan hormonlar nedeniyle sütünüzün tadı değişebilir ve bebek sütünüzü reddedebilir.
  * Endişeli veya gerginseniz emzirme sırasında bebek bu gerginliği hissedecektir. Rahat olmaya çalışın.
  * Memeyi reddeden büyükçe bir bebek artık meme istemiyor olabilir.
  * Emzirme tekniğinde hatalar olabilir.