Bebek sipariş etme devri!

Anne ve Çocuk bölümünde yer alan bu konu SYSTEM tarafından paylaşıldı.

 1. SYSTEM

  SYSTEM Üye

  Bebek sipariş etme devri!
  Dünyada kurulan ilk sperm bankalarından biri olan Cryos International, spermi olmayan veya birlikteliğe karşı çıkarak bebek sahibi olmak isteyen kadınlara seçenek sunuyor.

  Merkezi Danimarka'da bulunan ancak yoğun talep nedeniyle Amerika'da da bir şube açan banka 20-40 yaş arası erkeklerden sperm kabul ediyor. Cryos International Türkiye Temsilcisi Hıdır Güneri, ağırlıklı İskandinav erkeklerin sperm bağışladığı bankaya gelen talepler doğrultusunda Kafkas, Hint, beyaz ve siyah ırktan da vericiler kabul edildiğini belirtti.

  Sperm örneği alınıyor
  Güneri, verici bir erkeğe uygulanan aşamaları ise şöyle anlattı: "Öncelikle psikolog gözetiminde bir ön görüşme yapılıyor ve sperm örneği alınıyor.
  Alınan spermlerin hareketi, hacmi, herhangi bir şekil bozukluğu olup olmadığına bakılıyor. Eğer uygunsa erkek ikinci bir görüşmeye çağrılıyor. Bu arada spermler dondurulup tekrar çözülüyor ve çözüldükten sonra kalan canlı sayısına da bakılıyor. Bu, önemli bir kriter. Eğer bu da uygunsa ikinci aşamada AIDS, hepatit vb. testler yapılıyor. Testlerin sonucu negatifse kişi donör olarak kabul ediliyor."

  3 şubesi var

  Sperm bankasının Danimarka'da üç şubesi bulunuyor. Sperm alarak gebelik elde etmek isteyen bir çift veya bir kadın bankanın bilgisayarlarında isimleri kodlarla belirtilmiş olan donörlere bakıyor. Her bir donörün ırkı, boyu, saç, göz rengi, eğitim durumu vb. belirtildiği dosyalar var. Böylece hangi vericiden sperm alınacağı belirleniyor.
  İşlemleri genelde tüp bebek merkezleri yapıyor. Tüp bebek merkezlerine başvuran çiftler bir başka deyimle 'siparişlerini' belirleyip veriyor. Merkez bankaya başvurarak aranan özellikleri belirtiliyor. Bankada eksi 80 derece azot içinde saklanan sperm hızlı kuryeyle 48 saat içinde istenen yere gönderiliyor. Spermler çözüldükten sonra tekrar inceleniyor ve eğer bir sorun yoksa tüp bebek yöntemi uygulanıyor.
  Kuzey Kıbrıs'ta serbest
  Eskiden Türkiye'den de çok sayıda çiftin bankaya müracaat ettiğini belirten Hıdır Güneri, Kuzey Kıbrıs'ta sperm bankacılığının serbest olmasıyla talebin buraya kaydığını söyledi. Türkiye'den de vericiler bulunduğunu belirten Güneri, "Kısır bireylerin sayısı arttıkça talep de artıyor. Geçen yıllarda verici sayısı 10 bindi ancak şu anda 12 bini geçmiş durumda. Çiftler sperm sipariş ederken babaya benzemesini tercih ediyorlar. Örneğin baba esmerse, boyu uzunsa sperm de ona göre seçiliyor" dedi.

  'Zekiyim, neslim devam etsin'

  Banka İskandinav ırkı ağırlıklı ama farklı ırklardan donörler de bulunuyor. Güneri, verici olmak isteyenler arasında zeki olduğunu ve bu nedenle neslinin devam etmek istediğini söyleyenler bulunduğunu belirterek, "Sperm veren kişinin kimliği gizlidir. Ancak bankadan alınan spermlerle dünyaya gelen çocuklar 18 yaşından sonra istedikleri halde donörle ilgili bazı bilgilere ulaşabiliyorlar" dedi.