bebeğinizi herkese öptürmeyin!!!

Anne ve Çocuk bölümünde yer alan bu konu gizems tarafından paylaşıldı.

 1. gizems

  gizems HaRbİ PrEnSeS

  Uzmanlar, bebek ve çocukların herkese öptürülmemesini öneriyor.


  Türk toplumunda bebekleri ve küçük çocukları sevmenin en çok tercih edilen yolu öpmek. Miniklerin yanaklarına kondurulan öpücükler masum gibi görünse de çeşitli enfeksiyonel hastalıklara neden olabiliyor.

  Bunlardan en bilinen ise 'öpücük hastalığı' olarak adlandırılan enfeksiyöz mononükleoz hastalığı. Bu hastalığa EBV adı verilen bir virüs sebep oluyor. Kulak, burun ve boğaz salgılarına yerleşen virüs, çoğunlukla öpüşmeyle geçiyor. Çocukların bir bölümünün virüsü hastalanmadan yenebildiğini; ancak bir bölümünün ise hastalandığını belirten uzmanlar, bebek ve çocukların herkese öptürülmemesini öneriyor.

  Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayla Kamburoğlu, öpücük hastalığının ateş, farenjit, lenf bezleri, karaciğer ve dalakta şişmeye neden olduğunu belirtiyor. "Çocuğum ve Ben' dergisine konuyla ilgili yazı yazan Kamburoğlu, hastalığın nadiren menenjit ve miyokardit (kalp kasının etkilenmesi) gibi tehlikeli sonuçlar da doğurabildiğini ifade ediyor. Hastalığın ayrıca kan ürünleriyle de bulaşabildiğini hatırlatan Kamburoğlu, "Hastalık bulguları tamamen ortadan kalkana ve büyümüş dalak eski haline dönene kadar çocukların özellikle yakın temastan ve yakın temas gerektiren spor dallarından kaçınmasını öneriyoruz." şeklinde konuşuyor. Öpücük hastalığının belirtileri şöyle: Halsizlik, iştahsızlık, üşüme ve titreme, karında dolgunluk hissi, kas ağrıları, yüksek ateş, boğaz ağrısı, bademcik ve kulak iltihabı...

   
 2. green_eyes

  green_eyes Üye

  ---------------saol-------------
   
 3. gizems

  gizems HaRbİ PrEnSeS

  ---------sende saol..........:Dgüzelimmm
   
 4. Rebel Angel

  Rebel Angel Harbi Kız

  pylaşım için tşk. kıs;)
   
 5. gizems

  gizems HaRbİ PrEnSeS

  sende saol kıss:D
   
 6. SYSTEM

  SYSTEM Üye

  baba olursak ok