Bayağı uzunbacak

Kuşlar bölümünde yer alan bu konu hilall tarafından paylaşıldı.

 1. hilall

  hilall Yeni Üye

  Bayağı uzunbacak hakkında bilgi

  Bayağı uzunbacak (Himantopus himantopus), kılıçgagagiller (Recurvirostridae) familyasından bir kuş türü.
  33–36 cm büyüklüğündedirler. Uzun pembe bacakları, uzun ince siyah bir gagası ve koyu bir başlık ve koyu bir arkayla çoğunlukla beyazdırlar.
  bayagi-uzunbacak.jpg
  Bu kuşun taksonomisi, hala tartışılmaktadır: bazı kaynaklar, beş ayrı tür olduğuna inanır; diğerleri ise bazılarını veya hepsini alt tür olarak düşünür. Bu beş form:

  • Himantopus himantopus himantopus: Güney ve güneydoğu Avrupa, güney Asya ve kuzey Afrika'nın daha ılık parçalarının çoğunda meydana gelirler.
  • Himantopus himantopus mexicanus : Amerika'dan kuzey Güney Amerika'ya kadar üreyen bu alt türün gözünün üzerinde beyaz bir noktayla koyu renk bir başı vardır. Sibley-Monroe listesinde Himantopus mexicanus olarak kaydedilmiştir.
  • Himantopus himantopus melanurus : Güney Güney Amerikalı melanurus, mexicanustan daha büyüktür ve çoğunlukla beyaz bir tacı vardır.
  • Himantopus himantopus knudseni : Nadir ve tehlikede olan Hawaiian knudseni nin, Amerikalı formlardan farkı boynunda daha geniş bir siyahının olmasıdır.
  • Himantopus himantopus leucocephalus : Güneydoğu Endonezya ve Avustralya'lı leucocephalusun, beyaz bir başı vardır.
  Habitat

  Bütün formların üreme habitatı, bataklıklar, sığ göller ve gölcüklerdir. Yuva yeri, yerde yalın bir noktadır, suya yakındır. Bu kuşlar çoğunlukla, küçük gruplar halinde bazen kılıçgagalarla yuva yaparlar. Bazı populasyonlar göçmendir ve kışta okyanus kıyılarına hareket ederler.

  Bu kuşlar, kumdan veya sulardan yiyeceğini alırlar. Onlar çoğunlukla, böcekler ve kabukluları yerler.

  Tehlike ve koruma
  Habitat kaybı yüzünden tehlikededirler. Hawaiian adalarında üreme gösteren tek kıyı kuşudur. Uzunbacak, AEWA sözleşmesinde yer alan kuşlardan biridir.

  Göçebelik
  Kuzey Avrupalı ülkelerde üremek için ara sıra kalırlar, örneğin 1987'de Britanya'da.