Balon Anjiyoplasti Stent Nedir

Kalp Hastalıkları bölümünde yer alan bu konu mahir tarafından paylaşıldı.

 1. mahir

  mahir Harbi Aktif Üye

  Balon Anjiyoplasti Stent tedavisi nedir

  Damar sertliği yani damar daralması yaşayan insanların kalp krizi geçirme riski oldukça fazladır. Bunun için belirli aralıklarla check-up yaptırmak çok önemlidir. Eğer check-up yaptırdığınzda damar daralması görüldüyse daralan damarlara stent takılması gerekebilir. Bu konumuzda balon anjiyoplasti stent nedir ve nasıl uygulanır onu anlatacağız.

  Kalp kasını besleyen damarlara koroner arter denir.Kalbin üç tane büyük koroner arteri vardır.Bunlar kalp kasının gereksinimlerini karşılamak için genişlerler ve daha çok kanın dokulara ulaşmasını sağlarlar.Damar sertliği bir başka deyiş ile damar duvarında yağ ve kireç birikmesi,hem bu damarların çapını daraltarak daha az kanın geçmesine neden olur hem de esnekliğini yitirerek gerektiği gibi genişleyememesine yol açar.Bu durumun beklenen sonucu kalp kasının yeterince beslenememesidir. Damarları daralmış kişiler bu durumu göğüs ortasında ağrı olarak hissederler. Özellikle bedensel hareketler sirasında duyulan bu ağrı, hastayı hekime götüren en belirgin yakınmadır.

  Koroner daralmaların üç çeşit tedavisi vardır:
  İlaçlar ile tedavi
  Balon anjiyoplasti ve stent ile tedavi
  Cerrahi yöntemle (by-pass) ile tedavi
  Balon anjiyoplasti ve stent tedavisi ne zaman seçilir:

  Kalp krizi geçirmekte olan olgularda hemen yapılabilir ise yaşam kurtarıcı bir tedavidir. Buna karşılık kalp krizine neden olmayan, daha çok yol yürümek, yokuş çıkmak, merdiven tırmanmak gibi bedensel etkinlikler sırasında yakınmaya yol açan, tıp dilinde kararlı diye nitelenen olgularda yaşamı uzatma konusundaki etkisi bu kadar kesin değildir. O nedenle kalp krizi dışındaki durumlarda bu işleme karar verirken, yapılacak işin hastanın yaşam kalitesini artırıp artırmayacağı hekim tarafından iyice irdelenmelidir.

  stent.jpg
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 16 Aralık 2014