Ateş düşürmek için neler yapılır

Faydalı Bilgiler bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Ateş düşürmek için neler yapılır,
  Ateşi düşürmek için yapılacak şeyler nelerdir


  Hepimizin ve yakınlarımızın senede en az 1-2 kere başımıza gelecek bir durumdur ateşli hastalıklar, peki ateş nasıl düşürülür?

  Ateş, derecesine göre :
  36-37 normal ateş
  37-38 hafif ateş
  39-41 yüksek ateş
  41'den yukarı ağır ateş
  36 dan aşağı düşük ateş,
  35,5 'a doğru indikçe soğumadır.
  Ateşi düşürmek için:

  *Ateş, kalb ve akciğerin yükünü arttırır. Bu yükü hafifletmek için en iyi çare, yatakta istirahattır.

  *Ateşli hasta, terle bol su kaybeder. Vücudun su dengesini korumak için sindirimi kolay, bol sulu yiyecekler verilmelidir. Süt, limonata, meyve suları, çorba gibi..

  *Ateşten dolayı kuruyan dudaklarda, mukozalarda çatlaklar olabileceğinden iltihaplanmaları önlemek için ağız ve boğaz temizliğine dikkat edilmeli, antiseptik sularla ağız çalkalanmalıdır.

  *Başa, vücudun daha başka yerlerine, soğuk tatbiki ateşli bir hastayı oldukça rahatlatır. Bu arada, kolonya veya sirke ile ıslatılmış soğuk bezleri, hastanın alnına, başına, kollarına, ayaklarına koymak, bunları sık sık değiştirmek gereklidir. Yine bunlarla vücudu ovmak, faydalı sonuçlar verir. Çok yüksek ateşlerde, doktor tavsiyesine göre hasta ıslak çarşafa sarılabilir.

  *Ateş düşürmek için aspirin, pramidon gibi ilaçlar kullanılabilir. Çocuklarda ise fitil etkili olabilir. Yalnız bu gibi ilaçları, yüksek doz da vermek doğru değildir. Çünkü ateşin birden düşmesi dolaşımı ileri derecede bozabilir...