Atatürkün Okuduğu Okullar ve Şimdiki İsimleri

Ömer
Yönetici
Atatürkün Gittiği Okullar, Atatürkün Okuduğu Okullar ve Şimdiki Adları, Atatürkün Gittiği Lise

Mustafa Kemal'in gittiği okullar ve sırasıyla bugünkü isimleri

Şemsi Efendi Mektebi Manastır'da bulunan ve Sabetayist olarak bilinen Şemsi Efendi'nin (ö. 1917) kurucusu olduğu şimdiki Feyziye Mektepleri'nin öncüsü okuldur. Mustafa Kemal Atatürk Mahalle Mektebi'nden sonra burada okudu.Ayrıca bu okul Mustafa Kemalin Atatürkçü kişiliğinin oluşmasında etkili olmuştur.

Okul modern ve laik bir okuldu ve bu özellikleri nedeniyle defalarca muhafazakar kesimlerin saldırısına uğramış ve zarar görmüştü.

Şemsi Efendi Mektebi'nin devamı olan Şişli Terakki Lisesi halen Teşvikiye'de bulunmaktadır.

Kuleli Askeri İdadisi
Kuleli Askeri Lisesi İstanbul Boğazı kıyısında yer alan ve genelde yüksek gelirli insanların oturduğu boğazda çok güzel bir semt ve kuleli askeri lisesinin bulunduğu yerdir.

Manastır Askeri İdadisi
Mustafa Kemal Atatürk'ün 1896-1898 yılları arasında okuduğu okulun adıdır. Manastır Askeri İdadisi Makedonya'nın Manastır şehrinde bulunmaktadır ve günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Binanin ikinci katında Mustafa Kemal için ayrılmış bir bölüm vardır.

Mekteb-i Harbiye-i Şahane (Harp Okulu)
Kara Harp Okulu (KHO) ya da geleneksel adıyla Harbiye Ankara'da konuşlanmış Türk Kara Kuvvetleri'nin muvazzaf subay kaynağı lisans seviyesinde eğitim veren askeri okul.

Erkan-ı Harbiye Mektebi (Harp Akademisi)
Harp Akademileri Komutanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) düzeyde eğitim ve öğretim veren Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kurmay subay yetiştiren bir askeri akademidir.