Atatürk Haftası ile ilgili Yazılar

Sehbal Üye
Atatürk Haftası Yazıları, Atatürk Haftası ile ilgili Yazı, Atatürk Haftasyıla ilgili Şiir

Yurdumuzun kurtarıcısı ve devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 günü saat dokuzu beş geçe öldü.

O tarihten bu yana 10 Kasım’la başlayan hafta, yurdumuzda Atatürk Haftası olarak değerlendirilir. Bu hafta içinde, Atatürk’ün yaşamı, yurtseverliği, inkılap ve ilkeleri anlatılır. Ata’nın daha iyi tanıtılması amacıyla açık oturumlar düzenlenir. Radyo ve televizyonda, Atatürk’ün konuşmaları kendi sesinden dinletilir. Atatürk’le ilgili filmler gösterilir. 10 Kasım günü Atatürk, tüm yurtta törenlerle anılır. Ölüm anı olan saat dokuzu beş geçe “ti” sesi ile saygı duruşuna geçilir. Kara ve deniz taşıtları oldukları yerde durarak düdüklerini çalarlar. Düzenlenen anma törenlerinde Ata’nın yaşam öyküsü, Atatürk inkılap ve ilkeleri anlatılır, seçilmiş Atatürk şiirleri okunur.

O’na olan sonsuz sevgi ve saygımızı yenilerken, O’nun yaptıklarını değerlendirip, öğretisini anlayıp, amaç ve hedefinin ne olduğunu ve neler yapmak istediğini ve neler yaptığını kavramaya çalışacağız.

Özgür, bağımsız bir ülke olmak, modern olmak, kendine güvenmek ve her dalda başarılı olabilmek.. Türk Ulusu’nun bu üstün özelliklerini ortaya çıkartmak için Atatürk, kurtuluş savaşını başlattı, Cumhuriyet’i kurdu, devrimler yaptı ve yolumuzu açtı.

Atatürk’ün yaptıklarını öğrenmek sizi cesaretlendirecek ve başaramayacağınız bir şey olmayacağını göreceksiniz. Yıllar önce o zor şartlarda Atatürk’ün ve Türk Ulusu’nun neler başardığını gördükçe ülkemizi daha ileri götürmek için gerekli gücü kendinizde bulacaksınız.

Mustafa Kemaller Tükenmez

Tükenir elbet,
Gökte yıldız, denizde kum tükenir.
Bu vatan bu topraklar cömert,
Kutsal bir ateşim ki ben sönmez,
İnanın Mustafa Kemaller tükenmez.

Ben de etten kemiktendim elbet,
Ben de bir gün göçecektim elbet.
İki Mustafa Kemal var iyi bilin,
Ben işte o ikincisi, sonsuzlukta
Ruh gibi bir şey, görünmez;
İnanın Mustafa Kemaller tükenmez.