Aşure günü kaç gün

Mübarek Gün ve Geceler bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Aşure günü kaç gündür

  Allah'ın ayı Muharrem yani Şehrullahi'l-Muharrem olarak bilinen Muharrem ayında bir çok önemli olay zuhur etmiştir. Muharrem ayı Müslümanlar için oldukça önemli bir aydır. Bu ayda İlahi feyz ve bereket cuşa gelir. Muharrem ayının 10. günü Aşure günü olarak bilinen gündür.

  Muharrem ayı, Kur'an-ı Kerim'de, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharrem ayının 1. günü oruç tutmak, o yılın tamamını oruçlu geçirmek kadar faziletlidir.

  Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir. Allah-u Teala, bir çok peygamberin duasını Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Adem'in tövbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşten kurtulması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un, oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyub'un hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması gibi büyük hadiseler Aşure gününde cereyan etmiş olaylardır.
   
 2. caroline

  caroline Yeni Üye

  Aşure; iyi ki var..