<< Asrın Belası:Sanal Sohbet >>

Harbi Muhabbet bölümünde yer alan bu konu sevdaL tarafından paylaşıldı.

 1. sevdaL

  sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde

  ASRIN belası: Sanal sohbet

  Prof. Faruk Yorulmaz: "İnternette yapılan sanal sohbet (chat) insanları depresyona sürüklüyor. Her şey sahteleştiriliyor. İsimler, unvanlar, iş, okul... İnsanlar arası ilişkiler zayıflıyor, çocuk ve gençlerde kişilik gelişimi olmuyor, problemler ortaya çıkıyor"

  Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, "Sanal sohbette, özgüven problemi olan, içe dönük kişiliğe sahip ve çok sosyal olmayan kişilerin daha çok vakit harcadıkları gözlenmiştir" dedi.

  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, ''ABD'de yapılan bir araştırma, sanal sohbetin (chat) insana yalnızlık hissi verdiğini ve depresyonu artırdığını göstermiştir" dedi. Prof. Dr. Yorulmaz, internetin uygun kullanılması gerektiğini vurgulayarak, internet başında gereğinden fazla zaman harcayan, onu uygun kullanmayan insanların iş, okul, aile ve sosyal hayatlarının bu durumdan olumsuz etkilendiğini söyledi. Prof. Dr. Yorulmaz, internetin oluşturduğu sanal dünyada, gerçek insanlar yerine bir elektronik posta adresi, bir takma isim ile insanlar arası ilişkilerin gerçek dünyadan farklı biçimde kurulduğunu belirtti.

  İnternet aracılığıyla evden alışveriş, bankacılık, devlet kurumları ile yazışma, eğlenme, sohbet, vergi ödeme, ödev hazırlama, hatta işe gitmeden çalışmanın mümkün hale geldiğini belirten Yorulmaz, ''Böylece insanlar arası ilişkiler zayıflamakta, başta çocuk ve gençlerin kişilik gelişimi olmak üzere pek çok sorun ortaya çıkmaktadır'' dedi.

  ABD'de yapılan bir araştırmanın, chat yapmanın geçici bir mutluluk meydana getirdiğini, fakat uzun vadede yalnızlık hissini ve depresyonu artırdığını gösterdiğini ifade eden Yorulmaz, şunları kaydetti: ''Sanal sohbeti alışkanlık haline getirenlerin özgüven problemi olduğu ve içe dönük kişiliğe sahip, konuşkan olmayan kişilerden oluştuğu gözlendi. Sanal sohbette, çok sosyal olmayan kişiler daha çok vakit harcıyorlar. Bağımlılık yapan tüm maddeler gibi internet de bağımlılık yapabilir. Bu uyku kaçırıcı, bellek bozukluklarına yol açan bağımlılıktır. İnternet bağımlıları, internette fazla vakit harcarlar ve internete giremediklerinde kendini kötü hissederler. Diğer uğraşlardan zevk almazlar. Okul ve işle ilgili problem yaşar, bununla ilişkili olarak yalan söylerler.''

  Gerçek insanlarla kurulan ilişkilerin her zaman daha sağlıklı olduğunu ifade eden Yorulmaz, internetteki ilişkilerin asla gerçek arkadaşlığın yerini almaması gerektiğini kaydetti.

   
 2. JokeR

  JokeR Üye

  bilgilendirdiğin için sağol.