Artık suçun zararı da karşılanacak

Dünya'dan Haberler bölümünde yer alan bu konu _MeçHuL_ tarafından paylaşıldı.

 1. _MeçHuL_

  _MeçHuL_ [..вιя NΣFΣS нυzυя..]

  Artık suçun zararı da karşılanacak

  Ceza adalet sisteminde uzlaştırma uygulamaları kapsamında mağdurun zararı, suçu işleyen tarafından karşılanacak.

  Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Günay Albayrak, 21. yüzyıl adalet sisteminde ceza adaleti yerine getirilirken mağdurun tatmin edilmesinin ön plana çıktığını, uzlaşma uygulaması ile ceza yaptırımın yanında mağdurun zararlarının da karşılanacağını söyledi.
  Adalet Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği ile yürütülen Ceza Adalet Sisteminde Uzlaştırma Uygulamalarının Geliştirilmesi Projesi kapsamında Türkiye'nin çeşitli ilgilerinde uygulanacak olan eğitim semineri kapsamında Samsun Bölge Toplantısı OMTEL Otel'de gerçekleştirildi. Türkiye genelinde bin 200 hakim ve savcıya yönelik eğitim verilmesi planlanırken Samsun, Amasya, Çorum, Sinop, Kastamonu, Ordu ve Giresun'dan 60 hakim savcı eğitime katıldı.
  Seminerin açılışında konuşan Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Günay Albayrak, dünyada ceza adaleti alanında son zamanlarda suç mağdurlarının yararlarını korumak amacını güden bir yargının gitgide güçlendiğini kaydetti. Türkiye'de de bugüne kadar mağdurlara gösterilen özenin çok sınırlı kaldığına dikkat çeken Günay Albayrak, 21. yüzyıl adalet sisteminde ceza adaletini yerine getirilirken mağdurun tatmin edilmesinin de ön plana çıktığını vurguladı.
  Uygulamada suça karşı sadece ceza yaptırımının yeterli olmadığını, zararın giderilmesinin de en başta gelen amaç sayıldığını ifade eden Albayrak, "Uzlaşma ile mağdurun suçtan doğan zararları kısa sürede giderilerek mağdurlar tarafından önemli bir sorun ortadan kalkacaktır. Ceza adaleti hedefleri arasında bir suçun işlenmesi sonrasında mağdur ve fail arasındaki çekişmeyi çözmek, hem adaleti sağlamak hem de mağduru tatmin etmekte bulunmaktadır. Zararın giderilmesi mağdur ve suçu işleyen arasında barış sağlayacaktır. Uzlaşma, zararın giderilmesi yanında moral unsuru da taşımaktadır. Uzlaşma ile failler işledikleri suçun sorumluluğunu üstlenmiş, suçun sonuçlarını da gidererek toplumda bütünleşme imkanı elde etmiş olacaktır. Failin ceza sorumluluğu tespit edilip zararın giderilmesi için de gereken yapılmış olacağından hem adalet yerine getirilmiş olacak hem de ihlal edilmiş hukuk kurullarının geçerliliği vurgulanacak. Dolayısıyla kamusal barışın yeniden kurulmasına hizmet edilecek.
  Devlet yaptırım uygulamak yönünden katlanacağı masraftan kurtulacak, uzlaşma uyuşmazlığı ceza yargılamasına gidilmeden sonuçlandırılacağından ceza mahkemelerinin ağır olan iş yükü azaltacak, adaletin daha hızlı gerçekleşmesini sağlanacaktır" dedi.
  Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Canip Yetişir, uzlaşma kurulunda hedeflenen amacın mağdurun yararlarının gözetilmesi, mağdurun tatmin edilmesi, işlenen cezaya gerekli yaptırımın uygulanması, zararın onarımına ağırlık verilmesi olduğunu vurguladı. Yetişir, uzlaşmanın suçun faili bakımından cezanın özel önleme komisyonuna yardım ettiğini de belirtti. 2 gün sürecek eğitim seminerinde Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Adalet Müfettişi Yalçın Kara, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner, Çankırı Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İsmail Sezgin, Rize Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Köroğlu eğitmen olarak katıldı