Arama ve mesaj atmada dünya lideriyiz

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu sevdaL tarafından paylaşıldı.

 1. sevdaL

  sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde

  Arama ve mesaj atmada dünya lideriyiz


  Ericsson Consumer Lab'in yaptığı teknolojik araştırma açıklandı.  Ericsson'un (bu adı Sony'siz duymayalı ne kadar oldu?) son 2 yıldır 25 ülkeden toplam 1 milyar kişinin teknoloji tüketimi eğilimlerine ilgi gösterdiği araştırması "Ericsson Consumer Lab"in sonuçları açıklandı.

  Türkiye'nin her şeyle olduğu gibi, teknolojiyle de ilişkisi bir tuhaf. Araştırmaya göre, memleketimizde teknolojiye "yoğun ilgi" duyuluyor, ancak teknolojiyi verimli kullanmak konusunda araştırmaya katılan 25 ülkelik listenin alt sıralarındayız. En azından her üç kişiden biri numara taşınabilirliğinden, her beş kişiden biri de 3G'den haberdar. 3G'nin getireceği mobil genişbant internetin "bilgisayar interneti" olarak da kullanılabileceğini öğrenenlerden yüzde 56'sı ise "Bundan sonra sadece onu kullanırım ki," diyor.

  Araştırmaya katılanların yüzde 77'sinin hem ev hem de cep telefonu hattı var. Cepten cebe konuşma, kampanya ve tarifeler sayesinde evde de oldukça yaygın. Ancak, arama ve mesaj atmada dünya lideriyiz. Araştırmaya katılanların yüzde 97'si her gün en az bir kez cep telefonuyla konuşuyor. Mesaj atmada da yüzde 66'dan 63'de gerilesek de yine de birinci geliyor, iletişim arzumuzu dünyanın gözleri önüne seriyoruz.

  Silikondan korksak cep telefonuna binmezdik elbette. Bu yüzden, "teknolojiden çekinen" katılımcıların oranının yüzde 8'de kalması pek şaşırtıcı değil. Ancak hafif bir "uzaktan sevme" durumu içinde olduğumuz da açık: Katılımcıların yüzde 54'ü sadece yanında "anlayan biri" olduğu zaman kendisini teknoloji kullanırken güvende hissediyor. O "anlayan biri"lerin ise yüzde 71'i erkek. Bu yüzde 71'in yarısının 15-24 yaş aralığında ve iyi eğitimli olması, herhalde sitemiz okuyucularına beklenmedik gelmeyecektir. Temel teknolojik becerilere sahip olanlar ise genellikle 24 yaşından büyük ve evli. Bu da ülkemizde teknolojinin kuşaklara nüfuz edişini bir hayli iyi sergiliyor sanırız.