Anne ölümleri büyük ölçüde azaldı

Anne ve Çocuk bölümünde yer alan bu konu Rebel Angel tarafından paylaşıldı.

 1. Rebel Angel

  Rebel Angel Harbi Kız

  Sağlık Bakanlığı tarafından yaptırılan araştırmada Türkiye’deki anne ölümlerinden önemli bir oranda azaldığı belirlendi.

  NTV - Gebeliğe bağlı anne ölümlerindeki azalmada doğum öncesi ve sonrası yapılan bakımın etkili olduğu belirlendi. Henüz istenilen seviyeye ulaşılamadığını söyleyen uzmanlara göre ise gebelikte sağlık kontrolleri kesinlikle aksatılmamalı.

  Gebeliğe bağlı anne ölümleri sadece Türkiye’nin değil birçok ülkenin sorunu. Anne ölümlerine yolaçan nedenlerin dörtte birini doğumdan hemen önce, doğum sırasında veya doğumdan sonra başlayan kanamalar oluşturuyor. İleri yaşlarda, özelikle 40 yaş üzeri gebelikler de ölüm riskini artırıyor.

  Türkiye’de ise anne ölümleri daha çok kırsal kesimde karşılaşılan bir sorun. En yüksek ölüm oranı yüzbinde 68’le Kuzeydoğu Anadolu’da görülürken bu oran Batı Anadolu’da yüzbinde 7 olarak tespit edildi.

  Ancak Sağlık Bakanlığı’nın yaptırdığı son araştırma bu konuda olumlu gelişmeleri ortaya çıkardı.

  Anne ölümlerinin azalmasında en önemli etkenin doğum öncesi ve sonrası yapılan bakım olduğu belirlendi. Uzmanlara göre sonuçlar sevindirici. Ancak anne ölümlerini önlemek için yapılan çalışmalarda henüz istenen düzeye ulaşılmış değil.

  Uzmanlara göre oranların daha da düşürülmesinin yolu, eğitimden geçiyor.
   
 2. SYSTEM

  SYSTEM Üye

  ee tabi gelişmiş ülkeler arasına giriyoz artık yaş piramıdı ovallşetiii