Ankara'ya yeni öğrenci yurdu

Eğitim Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Ankara'ya yeni öğrenci yurdu

  Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürü Hasan Albayrak, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bin öğrenci kapasiteli yükeköğrenim yurdu inşaatına 2 ay içinde başlanacağını bildirdi.

  Albayrak, Genel Müdür yardımcıları ile Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak’ı ziyaret etti. Hasan Albayrak, ziyarette, Gölbaşı’na bin kişilik yurt yaptıracaklarını belirterek şu bilgileri verdi:

  "Çok modern bir yurt olacak. 4 bloktan oluşuyor. Odalar 1 ve 3 kişiliktir. 2 aya kadar inşaat ihalesini yapacağız. Son dönemde yaptığımız bütün ihaleler 1.5 yılda bitiyor. Burası da en geç 1.5 yıl içinde bitecek ve Gölbaşı, öğrenci yurdu kazanacak. Öğrenciler burada barınacak. Ankara’nın uzak semtlerinden gelen birçok öğrenci artık bu sorundan kurtulacak. Kışın bin, bin 200 civarında öğrenci Gölbaşı’nı şenlendirecek. Kafeler, lokantalar, öğrenciye hitap edecek alanlar açılacak. Gölbaşı’na sosyal, kültürel ve ekonomik alanda katkı da sağlayacaktır."
  Belediye Başkanı Haşlak ise, Gölbaşı’nda yurt yapılmasının zorunlu hale geldiğini belirterek, "Burası bir eğitim kentidir aynı zamanda. Yüksek öğretim yurdu çok önemlidir ve acil ihtiyaç vardır. Öğrencilerin burada barınması, sosyal aktivitelerin yansımalarının, Gölbaşı’na ekonomik katkıları önemlidir. Bu yurt bir ihtiyaçtır" dedi.

  Haşlak, belediye olarak bu konuda özel sektörü de teşvik ettiklerini kaydederek şöyle konuştu: "Şu anda Gölbaşı’nda 7-8 bine yakın üniversite öğrencisi var. Bu sayı gittikçe artacak. Yurt da gittikçe daha ihtiyaç haline gelecek. Belediye olarak yapacağımız yatırımlarla öğrencilerin de yararlanabileceği tesisler, sosyal donatılar yapacağız. Öğrenciler de ulaşım derdi olmadan, sosyal yaşantılarından kopmadan okullarına gidip gelecektir."
   
  Son düzenleme: 9 Haziran 2010