ALO'nun öyküsü

Söylemek İstediklerim bölümünde yer alan bu konu agent force tarafından paylaşıldı.

 1. agent force

  agent force Harbi Aktif Üye

  Telefonda hemen hemen hergün kimbilir kaç kez kullandığımız "Alo" sözcüğü, gerçekte bir sevgilinin kısaltılmış adıdır. Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo'dur. Bu sevimli genç kız, telefonu icat eden, A.Graham Bell'in sevgilisiydi.
  Graham Bell telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lolos" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Graham Bell,
  sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "Alo" idi. Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip, tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka birşey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell'i telefonuyla başbaşa bırakıp onu terketti.Yaşlı Bell, sevgilisinin birgün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı.
  Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Bell'i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu "Alo" diyerek açıyor ve artık herkes "Alo" diyordu. O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak "Alo" demeye başladı. Bugün tümümüzün kullandığı "Alo"
  sözcüğü işte o günlerden günümüze uzanmaktadır.

  (Kaynak:Bütün Dünya, Şubat 2000 sayısı)
   
 2. prenses

  prenses MoNo MeLeği ♥

  paylaşım için saol
   
 3. bunu biliyordum :D paylaşım için saol...bilmeyenler okusun da ögrensin burdan :D
   
 4. bjk1903carsi

  bjk1903carsi Harbi Beşiktaşlı

  ogrendım allah razı olsun:D:D:D:D
   
 5. EFSANEMAN

  EFSANEMAN Üye

  Evet bu bilinio paylasım için saol!:)
   
 6. Hasan Şeref İlhan

  Hasan Şeref İlhan Harbi Aktif Üye

  Pit

  pit: Açılımı, paylaşım için teşşekkürler.:brv: