ALLAH ile Tanrı kelimesi arasındaki fark buyrun...!

İslamiyet bölümünde yer alan bu konu gizems tarafından paylaşıldı.

 1. gizems

  gizems HaRbİ PrEnSeS

  ALLAH ile Tanrı kelimesi arasındaki fark buyrun...!


  Allah kelimesi ile tanrı kelimesi arasında ne fark vardır :
  bizim eski atalarımız müsliman olmadan önce yaratıcı bir zata inanıyorlardı. Belki kendilerine göre değişik tanrılarıda vardı.ama onlar daha çok kendi lehçeleri ile ''tengri'' dedikleri zaman zat-ı uluhiyeti kasdediyorlardı. Bu kelime sonra biraz daha incelik kazandı tanrı şeklini aldıki aslında mabud demektir ve arapcadaki 'ilah'ın fransızcadaki 'diyö'nün farscadaki 'huda'nın karşılığı olan bir kelimedir.


  Ama hiç bir zaman Cenab-ı Hakkın bütün Esma-i Hüsnasını cami, ism-i zat olan Allah kelimesinin karşılığı değildir.

  Allah dendiği an, bütün kainatta tecelli eden isimleriylebir zat-ı ecell-i A-la akla gelir Allah kelimesiyle anlaşılan budur. Yani o Mabudu mutlak, Halıkı mutlak, Maksud-u mutlak, Rezzak-ı mutlak, Bari-i mutlak, Cemil-i mutlak'tır.

  İlhesma-i Hüsnayı cami Allah kelimesinde böyle umumi bir mana anlaşılır, ve bu itibarlada Allah'ın(c.c) ism-i hass dır Allah dendiği anbu ma-budu mutlak anlaşılır, ve vacib-ül vücud akla gelir. Ama tanrı dendiği zaman yunanlıların aklına zeus, mısırlının apis boğası, ve hintlinin aklınada kendi inekleri gelir. tanrı kelimesiyle yerli yersiz ma-bud kelimesinin akla gelmesine karşılık, Lafz-i celale olan Allah kelimesi vacib-ül vucut un ism-i hassı olarak sadece o Esma i Hüsna sahibi Za tı Zülcelali akla getirir. Onun için bir insan tanrı demekle Allah yerinde kullanırsa maksatını anlatamaz ve hata etmiş olur.

  tanrı ilah kelimesi yerinde, huda, diyö ve god yerinde kullanılabilir. Fakat Allah yerinde değil....
  Allah cenab-ı Hakk ın Zatının has ismidir. Onun için LÂ İLAHE İLLALLAH diyoruz. Fakat la Allaha illallah demiyoruz. Evvela ilahlar tanrılar ne varsa hepsi nefyediliyor, sonrada isbatta mabudu mutlak getiriliyor ve sadece ALLAH vardır deniliyor.

  Mevlid yazarı Süleyman çelebi, bu hususu çok güzel tefrik ederek "Birdir ALLAH ondan artık tanrı yok" deyip, her iki kelimenin yerinide tayin ve tesbit etmiştir.

  Buna bina en bir insanın ağzından tanrı kelimesi çıktığında hemen reaksiyon göstermemeli o adamın maksadına bakmalı ALLAH yerine o manayı kullanmışsa tatlıca ikaz etmeli aksine tevehhür gösterilmemeli.hele günümüzde asla.

   
 2. green_eyes

  green_eyes Üye

  saol paylasım için
   
 3. gizems

  gizems HaRbİ PrEnSeS

  sende sağol canım:D
   
 4. Rebel Angel

  Rebel Angel Harbi Kız

  çok saol gsl pylaşım;)
   
 5. SYSTEM

  SYSTEM Üye

  gizem kendindemsn alla alla
   
 6. gizems

  gizems HaRbİ PrEnSeS

  evet hemde çookkk mutluyu..:D
   
 7. AKGÜN

  AKGÜN Üye

  evet ALLAH ve Tanrı arasında çok byük fark vardır buna dikkat edelim...
   
 8. gizems

  gizems HaRbİ PrEnSeS

  katılıyorum sana akgün hocam dikkat edelim tabii;)
   
 9. billgiler için sağol canımm...
   
 10. gizems

  gizems HaRbİ PrEnSeS

  sende sağol güzelim;)