AKP'nin Kapatılma Nedenlerinden en önemli 3 maddesi..

Durum
Yeni yanıtlara kapalı.
EMRE seda kolik
komedi gibi ama gerçek malesef;
  1. Erdogan'ın Ulemaya(alim,profesör v.s.) sorun sözü,
  2. Erdogan'ın ilerde ülke nüfusunun yaşlanmaması için herkes 3 çocuk yapsın sözü,
  3. Sıkı durun işte en önemlisi; Erdogan'ın bir sözünden sonra HAMDOLSUN demesi..
EVET DEMEKKİ BU SÖZLER LAİKLİGİ ELDEN GÖTÜRECEK..

BAŞKA SÖZÜM YOK YORUM SİZİN..

melankolik16 ♥♥♥C!cİ♥♥♥
162 sayfalık iddianamede çarpıcı iddialar var.İşte bunlardan bazıları:

- Anayasanın laiklik ilkesi ortadan kaldırılmaya çalışıldı

- Erdoğan'ın sözleri laiklik karşıtı eylemlerin odağı

- AKP'nin 'yenilikçiyiz' söylemi gerçekçi değil

- AKP referansını dinden alan model öngörüyor

- Dini hükümleri referans gösterme çabaları var

- 11 belediye başkanına siyaset yasağı getirilmesi isteniyor. Bunlardan bazıları Isparta, Eyüp, Kocaeli ve Beyoğlu belediye başkanları..Bazı AKP'li il başkanlarına da aynı yasağın getirilmesi isteniyor.

- İddianamenin ekinde görüntü ve ses kayıtları var

- Parti içi soruşturmalar göstermelik

- Devlet kadrolarında siyasal islamcı kadrolaşma yapıldı

- AKP, Fazilet ve Refah Partisi ile bağını koparmadı

- YÖK Başkanı kanunlara uymayacağını açıkladı

- AKP'nin eğilimi siyasal islamdır. Siyasal İslam'ın temel düsturu şeriattır. AKP, şeriatı amaç edindiği için kaynağını şeriattan alan takiyyeyi kullanıyor.

- Danıştay saldırısı ile ilgili dava süreci de iddianamede

- Belediye başkanları hurafelerle dolu kitaplar bastırdı

Kapatma davasını başlatan süreç Başbakan Erdoğan’ın İspanya’da türbanla ilgili sözleri oldu. İddianamede Erdoğan’ın birçok sözü delil olarak gösterildi:

* VELEV Kİ: Erdoğan’ın, 14 Ocak’ta İspanya’da bir gazetecinin türbanla ilgili sorusunu yanıtlarken “Velev ki siyasi simge olsun. Siyasi simge olarak türban takmak suç mu? Simgelere, sembollere bir yasak getirebilir misiniz?” yanıtı.

* 3 ÇOCUK KONUŞMASI: Erdoğan Uşak’ta söylediği “Bunlar Türk milletinin kökünü kazımak istiyorlar, yaptıkları şey bu. Eğer nüfusunuzun azalmasını istemiyorsanız, bir ailenin 3 tane çocuğu olmalı. Takdir sizindir, o ayrı bir mesele” sözleri.

* AF AÇIKLAMASI: Erdoğan’ın yine Uşak’ta söylediği “Af yok.Suç işleyen cezasını çeker. Devlet katili affetme yetkisine sahip değildir. Katili affetme yetkisi aslında maktulün varislerine aittir, öyle olması lazım” sözleri.

* ULEMAYA SORUN: Erdoğan’ın AİHM’in türban yasağı kararını yorumlarken söylediği “AİHM’nin verdiği bu karara ben yargı kararı olarak uyarım, ama haklar, özgürlükler noktasında doğru bakmam. Mahkemenin de bu konuda söz söyleme hakkı yoktur. Söz söyleme hakkı din ulemasınındır. Açarsın o dinin mensubuna sorarsın, bunun dinde gerçekten emredici bir hükmü var mı?” sözleri.

KURMAYLARIN SÖZLERİ DE DELİL

İddianamede AKP kurmaylarının bazı açıklamaları da delil olarak yer aldı ve bu isimlerin siyasi yasaklı olması talep edildi. Siyasi yaşamı boyunca tüm partileri kapanan Bülen Arınt için de yasak istendi. Arınç’ın “TSE olmazsa, YÖK o zaman 5 tane türban modeli oluştursun. İsteyen öğrenci birini kullansın”, ”Ben laikliğe inanmıyorum“ sözleri iddianamede yer aldı.

Egemen Bağış da iddianamede

Başbakan Erdoğan’ın danışmanı ve İstanbul milletvekili Egemen Bağış’ın ”Türban, kamusal alan ve üniversitelerin dışında Meclis’te de geçerli olmalıdır“ sözleri iddianamede delil sayıldı.

Türban-don benzetmesi

AKP’Lİ Cüneyt Zapsu’nun ”Türbanını çıkar demek, sokaktaki bir kadına donunu çıkar demekten farksızdır“ sözleri laiklik karşıtı sayıldı.

Çelik’in 19 Mayıs açıklaması

Yalçınkaya, iddianamede Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in açıklamalarına da yer verdi. Bunlardan biri 19 Mayıs kutlamalarının “lise öğrencilerinin milliyetçilik duygularını sömürmek için yapıldığını” söylemesiydi.

‘Hamdolsun yangın mevsimine ulaştık’
Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekât Merkezi’nin bölge müdürlüklerine gönderdiği resmi yazı da deliller arasında yer aldı. Bu genelge dini ibarelerle süslenmişti. Resmi yazıda şöyle denilmişti: ”Hamdolsun ki bu yıl da yangın mevsimine ulaştık. Arkadaşlarımızın bir bölümü ulaşamadı. Rahmetullahi aleyhim ecmeıyn (Allahın rahmeti hepimizin üzerinde olsun). Allah korktuğumuzdan emin eylesin.”

bi de bunlar var sanırım unutmuşsun:sneaky:ayrıca o ulemayı büyük harfle yazıp bi de süslü parantez açmışsın açıklamak için tayyibin söylediği tam olarak yukarıda yazıyo din uleması diyo prof murof demiyo...

"Demokrasi bir tramvaydır, gittiğimiz yere kadar gider, orada ineriz."
"Demokrasi ve cumhuriyetimizin temel nitelikleri, üzerlerinden asla pazarlık kabul edemeyeceğimiz hususlardır."
"Elhamdülillah şeriatçıyım."
"Şeriat devleti lafını ciddiye almıyorum"
"Tutturmuşlar laiklik elden gidiyor. Yahu, bu millet istedikten sonra tabii elden gidecek!"
"Laiklik, özgürlük ve toplumsal barış ilkesidir."
"Emperyalist Batı'nın karşısında İslam'ın haklı çıkışının yer alacağı yeni bir dünyaya doğru gidiyoruz."
"Amerikan Başkonsolosu ile Türkiye ile ilgili konuları ve ekonomiyi konuştuk."

SUÇ TARİHİ..……: 09/02/2008

AÇIKLAMALAR.: 1- Şüphelilerden Recep Tayyip ERDOĞAN; AKP Genel Başkanı

olup, siyasal ve geçmiş politik çizgisi itibariyle “Siyasal İslam”ın savunucu, Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin Önderi Mustafa Kemal ve Devrimlerine düşman, Laiklik ve Demokrasi karşıtı görüşlerini her ortamda açıklaya gelmiş, AB-D Emperyalizminin “ılımlı İslam projesi” gereği destek verip iktidara getirdiği, iktidardan gitmemek için ABD yetkililerine “beni kullanın, delikten süpürmeyin” diye yalvararak iktidarda kalmayı başaran, irticacı bir politikacı ve ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’dır.

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana, devlet yapılanmasında irticacı kadrolaşmayı tamamlamış, tarikatların toplumda örgütlenip güçlenmesini sağlamış, ülkemizde Laik-Demokrat güçlere savaş açmış, halkımızın kutsal din duygularını sömürerek toplumu ortaçağ karanlığın sürükleyen politikalarını adım adım uygulayarak bugüne gelmiştir

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın Uşak’ta "Af yok mu?" diye soran bir vatandaşa "Katili affetme yetkisi maktulün várislerine aittir" diye konuşması, siyaset ve yargı dünyasında tepkilere yol açtı:

Vural Savaş (Yargıtay Onursal Başsavcısı)
Af yetkisi, cinayet gibi çok önemli suçlarda mutlak şekilde devlete aittir. Ölenin ailesine ve yakınlarına bu yetki bırakılamaz. Bu yetkinin bırakıldığı ülkeler, kan gütmeyi meşrulaştıran ülkelerle, şeriat ülkeleridir.

Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 Aralık 1997 tarihinde Siirt'te yaptığı konuşmanın, mahkum olmasına yol açan konusmasi

“Hem laik, hem Müslüman olunmaz. Ya Müslüman olacaksın, ya laik."

"Ben Müslümanım derken neyi kastediyorsam, şeriatçıyım derken de aynı şeyi kastediyorum.” RTE, Kitap "TAYYİP. Kasımpaşa’dan siyasetin ön saflarına" (Ümit Yayıncılık, 2001, sayfa 210)

Referansım İslam’dır. Her şeyden önce ben bir Müslümanım, attığım her adımda inancıma uygun olanı arıyorum. İslam, insanları bana sevmeyi emrettiği için seviyorum, bu bağlamda referansım İslam’dır..." RTE (RTE, Kitap "TAYYİP. Kasımpaşa’dan siyasetin ön saflarına" (Ümit Yayıncılık, 2001 SAYFA . 145)

Yeni yil kutlamalarina karsiyim. Recep Tayyip Erdogan 19.12.1994 Sabah

Ataturke saygi gostermek icin heykel gibi hareketsiz durmanin anlami yok. Recep Tayyip Erdogan (12.5.1994 Hurriyet)

Tum okullar imam hatiplere donusturulecek. Recep Tayyip Erdogan 17.9.1994 Cumhuriyet

“milli piyango zulümdür. RTE (29.09.1994 hürriyet)

....Sandığa giderken egemenlik milletindir. Ama maddede ve manâda egemenlik Allah'ındır. Tutturmuşlar laiklik elden gidiyor diye. Bu millet istedikten sonra tabiî elden gidecek.

Türkiye'de yaşayanların yüzde 99'u Elhamdülillah Müslüman olduğunu söylüyor. O zaman yüzde 99'un "Elhamdülillah Şeriatçıyım" demesi de lazım. Ben elhamdülillah şeriatçıyım. Şeriat İslam, Allah'ın kuralları demektir." TAYYIP ERDOGAN (21 Kasım 1994, Milliyet)

"Turkiye'de din cimentodur." Basbakan Recep Tayyip Erdogan

bunlara da bakmak istersiniz belki:rolleyes:

Ömer
Yönetici
sonuçta nolacak,

Türkiye kaosa süreklenecek,
ekonomi yerle bir olacak,
şimdi den dünyada bizi 3.sınıf hukuk sistemiyle yönetilen bir ülke imajı oluştu zaten.

demokratik bir ülkedeyiz ve halkın %47 si,(yazıyla yüzde 47) bazı ahmaklar ya anlamıyor yada %47 yi hiçe sayıyor)

bu davadan hiç bir şey çıkmaz..sadece Türkiye maddi manevi zarar görür.
önümüzdeki yerel seçimlerde akp bir çok büyük il de oy patlaması yaşar.
yerel seçimlerde oyu %55-60 lara çıkar.sonuçta akp ye muhalefet olsun diye her türlü çirkin yolu deneyen bazı kesimler kayıp içine girer diye düşünüyorum

Betül17 denizimsi
türban zaten dinimizce emredilen birşey hiçkimse beynime geçirmedi sadece bunu anlamak istemeyenler var.

melankolik16 ♥♥♥C!cİ♥♥♥
yok onların derdi benim size laf gitmez merak etmeyin:D:Dhakaret etme karşılık veririm..kullanamadıktan sonra ne işe yarar o beyin..;)

melankolik16 ♥♥♥C!cİ♥♥♥
yok ya suç emrenin falan değil suç taraf tutanın suç konuşanı susturanın suç sesi çıkanı siteden banlamanın tehtit etmenin..korkmayın oğlum çıkın söyleyin fikirlerinizi öyle - rep vererek bana ceza veremezsiniz daha öncede dedim size benim banlanmak diye bi korkum yok elinizden geleni yapın susturamazsınız...%47ymiş ağzınıza sakız yaptınız şu lafı sıkıştınızmı dayan %47 ye herşeye cevap o her derde deva %47 açlığa sefalete cehalete birebir....

evet cabbari biz ATANIN evlatlarıyız ATAMA laf söyleyen o pis ağızlara din elden gidiyo diye milletin manevi duygularını sömürenlere ATAMIN kurduğu devlete şeriat getiricez diyenlere yazıklar olsun..tarih hepsinden hesap sorucaktır...

bjk1903carsi Harbi Beşiktaşlı
ya akp kapatılsın kapatılmasın ben partı felan tutmam ama akp cok iyi b.k da etmedı turban dedı rant sagladı 5 senedır ıktıdarda daha verdıgı sozlerın bırını bıle yapmadı ben 5 sene oncekı daha secımlere ılk gırdıgı zamankı bır sozunu dıyım
erdogan 2000 veya 3000 kısının karsısına gecıp ımf yı bu ulke topraklarından atacaz dedı daha atamadı ali babacanda ıktıdardayken 3 sende veya 2 senede gıttı para aldılar nerde atacaktınız kapatılsın

turban yaparak turkıyede oy aldılar daha bır b.k yaptıklarıda yok
chp ıyımı yok oda iyi degıl mhp oda iyi degıl arkadaslar adamlar meclıse gelene kadar kusura bakmayın ayı dayı hesabı varya onu yapıyorlar ben partıde tutmam sıyasette yapmam burdada melankolıke fazla yuklenmıssınız oda asırıya kacmıs
bıse yapacaksanız konusun adaplıca

Son düzenleme moderatör tarafından:
Ömer
Yönetici
ya akp kapatılsın kapatılmasın ben partı felan tutmam ama akp cok iyi b.k da etmedı turban dedı rant sagladı 5 senedır ıktıdarda daha verdıgı sozlerın bırını bıle yapmadı ben 5 sene oncekı daha secımlere ılk gırdıgı zamankı bır sozunu dıyım
erdogan 2000 veya 3000 kısının karsısına gecıp ımf yı bu ulke topraklarından atacaz dedı daha atamadı ali babacanda ıktıdardayken 3 sende veya 2 senede gıttı para aldılar nerde atacaktınız kapatılsın

turban yaparak turkıyede oy aldılar daha bır b.k yaptıklarıda yok
chp ıyımı yok oda iyi degıl mhp oda iyi degıl arkadaslar adamlar meclıse gelene kadar kusura bakmayın ayı dayı hesabı varya onu yapıyorlar ben partıde tutmam sıyasette yapmam burdada melankolıke fazla yuklenmıssınız oda asırıya kacmıs
bıse yapacaksanız konusun adaplıca

sen çok adaplı mısın şimdi konuştuğun laflara bak bi kere seviyeyi koruyamıyorsun.

ayrıca bana şu melankolik denen anti-demokratik Atatürk üstünden siyaset yapan beynini kullandığını sanan adamı savunma.

bende inandıklarımı söylüyorum.ayrıca önce seviyenizi koruyup milletin fikrine saygı duymayı öğrenin.

bizi yok sayamazsınız yüzde 47 diyorum çünki bu bir gerçek senin o süper zeka beynin onu algılamıyorsa napalım.bu bir gerçek.

akpye oy vermedim ama ilk seçimde sizlerin inadına gidip oyumu onlara kullanacağım. bırakın adamlar naptı ? laiklik yıkılmış şöyle böyle olmuş.

Atatürk'ü bahane edip siyaset yapmayın.çünki Atatürk sizin gibi gerikafalı düşünmezdi.Laiklik elden gidiyormuş.

Demokrasi elden gitti diyorum.algılayamıyormusunuz? ben size tayyipi mayyibi savunmuyorum..hani sosyal demokrattınız noldu ?

kaypak olmayın bi öyle bi böyle davranmayın.

ayrıca ben kimseyi banlamak için tehdit etmiyorum.banlasam şimdiye 50 kez banlardım.sen milettin fikirlerini aşağalayıp karşındakini insan yerine koymuyorsun.bizim fikirlerimiz sana uygun olmayabilir ama sen bizi aşağılayamazsın sen kim oluyorsun? beyin polemiğinide sen açtın.

ayrıca bu ülke sizin gibilere hiç bir zaman kalmayacak nolacak akp kapansa halk ayaklansın mı nolsun? ekonomik kriz mi olsun? dolar 3 ytl mi olsun?

darbeye karşınız işte bu da bir darbedir..adalet siyasete darbe vurmuştur.
ama sizin beyniniz o kadar büyükki o kadar geniş dünya görüşüne sahipsiniz ki o kadar batıyı örnek alıyorsunuz madem nerde sizin demokrasiniz ?

Durum
Yeni yanıtlara kapalı.