Ahmet Yesevi Üniversitesi - Kazakistan

Ömer
Yönetici
Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kazakistan'ın Türkistan şehrinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in buyruğu ile 6 Mayıs 1991 tarihinde kuruldu. Süleyman Demirel’in Başbakan olarak yaptığı Kazakistan gezisinde (29 Nisan – 1 Mayıs 1992) bu üniversitenin Kazakistan ve Türkiye ortak üniversitesi olması kararlaştırıldı. İkinci Türk Cumhurbaşkanları Ankara zirvesinde ortaklık anlaşması imzalandı. Anlaşma ve buna göre hazırlanan Tüzük, TBMM’ce onaylandı. Kazakistan Bakanlar Kurulu, üniversite yönetimini Tüzük gereğince kurulan Mütevelli Heyetine bıraktı.

Üniversitenin öğretim dili Türkiye Türkçesi ve Kazak Türkçesidir. Bu dillerin yanı sıra İngilizce ve Rusça dilleri de öğretilmektedir.

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kazakistan ve Türkiye Cumhuriyetlerinin ortak eseridir.

Üniversiteden alınan diplomaların Kazakistan ve Türkiye’de aynı alan ve aynı düzeyde eğitim veren yükseköğretim kurumlarının diplomalarına ve bunlara verilmiş haklara eşdeğerliliği kanun gereğiyle sağlanmıştır.

Üniversite Türkoloji alanında dünyanın sayılı üniversitelerindendir ve hızla en iyisi olmaya yürümektedir. Üniversitenin amacı dünyanın en iyi üniversitelerinden olmaktır ve hızlı adımlar atarak markalaşmaktadır. Uluslararası Bir Üniversite olması ve diplomalarının birçok ülkede geçerliliğin olması üniversitenin cazibesini arttırıyor. Türkiye ve Kazakistan Cumhuriyetlerinin ortak eseri olan bu üniversiteye her sene çok büyük bir bütçe ayrılıyor. Yakın zamanda Avrasya'nın en büyük internet üzerinden eğitim projesini başlatarak Türkiye'de Rusya'da ve Birçok Orta Asya ülkesinde örnek model oluşturmuştur. Üniversiteye her yıl talep artmaktadır

Fakülteler
  • Ekonomi Fakültesi
  • Tarih ve Eğitim Fakültesi
  • Türkoloji ve Yabancı Diller Filolojisi Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • Bilişim Teknolojileri ve Mühendislik Fakültesi
  • Tıp Fakültesi
  • Fen Fakültesi
  • Spor ve Sanat Fakültesi
  • Eğitim ve Mühendislik Fakültesi
Yüksekokullar
  • Türkistan Ahmet Yesevi Tarım Meslek Yüksekokulu